فواید استفاده از توپ تناسب اندام
فواید استفاده از توپ تناسب اندام
افرادی که علاقه دارند تا به ورزش روی بیاورند ولی توان و تحمل تمرینات سخت را ندارند، بهتر است تا از یک توپ‌ تناسب‌اندام استفاده کنند.

فواید استفاده از توپ تناسب اندام _افرادی که علاقه دارند تا به ورزش روی بیاورند ولی توان و تحمل تمرینات سخت را ندارند، بهتر است تا از یک توپ‌ تناسب‌اندام استفاده کنند. توپ تناسب‌اندام اولین بار توسط Aquilino Cosani تولید کننده پلاستیک ایتالیایی در سال ۱۹۶۳ میلادی ساخته و با نام Pezzi balls شناخته شد. همچنین برای اولین بار توسط خانم ماری کوینتین جهت درمان نوزادان مورد استفاده قرار گرفت. امروزه باشگاه‌های ایروبیک زیادی وجود دارند که از این وسیله برای ایجاد تنوع حرکت‌های ورزشی برای بانوان استفاده می‌کنند.

جذابیت و تنوع حرکتی این وسیله باعث شده تا افراد زیادی این وسیله را تهیه کرده و در منزل از آن براحتی استفاده نمایند. این وسیله در حالت باد نشده در ساک ورزشی یا ساک مسافرتی به راحتی قرار گرفته و در مسافرت‌ها نیز می‌توان براحتی با تلمبه دستی آن را باد کرده و استفاده نمود. همچنین یکی از مناسب‌ترین وسایل ورزشی خانگی بوده که می‌توان حرکات مختلف ورزشی را با آن اجرا نمود و از محدودیت کمی نسبت به بعضی از وسایل ورزشی خانگی برخوردار است.

فواید استفاده از توپ بدنسازی؟

یکی از مزایای استفاده از توپ بدنسازی این است که برای استفاده از آن نیازی نیست به ورزشگاه بروید، این وسیله به قدری ارزان است که می‌توانید به راحتی برای منزل تهیه کنید  و برای استفاده از آن نیاز به دستورالعمل‌های پیچیده نیست.

اگر به صورت نرمال برای انجام ورزش‌های شکم از زمین یا نیمکت ورزشی استفاده می‌کنید، توپ بدنسازی را جایگزین آن کنید، به زودی متوجه تفاوت زیاد آن‌ها و اثربخشی ورزش‌هایتان خواهید شدتوپ بدنسازی ابزار بسیار مفیدی برای تقویت اثربخشی ورزش‌هایی که انجام می‌دهید و همچنین تقویت عضلات پشت است. از آنجایی که هنگام نشستن روی توپ کمی احساس عدم تعادل می‌کنید و مدام مجبور هستید وضعیت بدن را برای حفظ تعادل تغییر دهید، استفاده از این توپ به تعادل و انعطاف پذیری بدن کمک بسیاری می‌کند.

حفظ ثبات و تعادل

با استفاده از توپ تناسب‌اندام، بسیاری از ماهیچه‌های اضافی برای حفظ ثبات و تعادل، حرکات پویا در حین ورزش  یا نشستن روی توپ خواهند داشت و عضلات مختلف در جنبش قرار می‌گیرند. چالش بزرگ بدن هنگام استفاده از توپ‌های تناسب‌اندام، حفظ تعادل است. و یکی از مزایای بدست آوردن تعادل بدن، تنظیم صحیح عضلات و قسمت‌های مختلف بدن است. افرادی که به منظور کاهش وزن و از بین بردن چربی‌ها ورزش می‌کنند، با استفاده از توپ تناسب‌اندام قطعا می‌توانند چربی‌های شکم را هدف قرار داده و همچنین روی عضلات پشت به طور همزمان کار کنند.

توپ بدنسازی می‌تواند در کاهش درد کمر و پیشگیری از درد در آینده کمک کند. همانطور که تمام گروه‌های اصلی عضلانی بدن به ورزش پرداخته می‌شوند، قدرت و استقامت عضلات بهبود می‌یابد و انعطاف پذیری و تعادل افزایش پیدا می‌کند. توپ یک همراه و همدم خوب در طول تمرینات کششی است. با استفاده از توپ تناسب‌اندام، به راحتی می‌توانید، به حرکت‌های کششی بپردازید.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
لاغری و تناسب اندام به شیوه ستاره های هالیوودی

هر نوع ورزشی که باعث تقویت ماهیچه‌ها شود، به کاهش چربی بدن کمک خواهد کرد. کاهش وزن با ورزش به طور منظم با استفاده از توپ بدنسازی، به نتایج بهتر و بیشتری دست خواهید یافت.

چه سایزی از توپ تناسب‌اندام برای شما مفید است؟

توپ‌های تناسب‌اندام در ۳ یا ۴ سایز مختلف وجود دارند که معمولا” هر رنگ نشان سایز مخصوصی است اما بر اساس رنگ توپ را خریداری نکنید!

بهترین راه برای انتخاب توپ، نشستن روی آن است، مثل هنگامی که روی صندلی می نشینید، روی توپ بنشینید، پاها کمی از هم باز باشد، در این حالت باید ران و باسن موازی سطح زمین باشد و با زانو زاویه ۹۰ درجه بسازد.

در زیر سایز مناسب براساس اندازه قد آورده شده است ولی به یاد داشته باشید که در هر حال این مقدارها تخمینی هستند و بهترین راه ، نشستن روی توپ است.

توپ بدنسازی ۴۵cm —  مناسب برای قد ۱۵۲cm و یا کوتاه‌تر

توپ بدنسازی  ۵۵cm– مناسب برای قد ۱۵۵cm — ۱۶۷cm

توپ بدنسازی ۶۵cm —  مناسب برای قد ۱۷۰cm — ۱۸۵c

توپ بدنسازی  ۷۵cm– مناسب برای قد ۱۸۸cm و یا بلندتر

 نکات:

در هنگام خرید توپ‌های تناسب‌اندام حتما از کیفیت ساخت آنها اطمینان حاصل کنید.

جنس این توپ ها PVC و مقاوم است و تا وزن ۳۰۰ کیلوگرم را تحمل می‌کنند، بنابراین نگران نشستن روی آنها نباشید.

هنگام تمرین با توپ تناسب‌اندام مواظب اشیاء فلزی که ممکن است باعث صدمه زدن به توپ شود باشید.

به یاد داشته باشید که هر چه توپ پربادتر و محکم‌تر باشد، هنگام ورزش بدن را به چالش بیشتری می‌کشد ولی شاید برای مبتدی‌ها بد نباشد که از توپ‌های کم بادتر شروع کنند و به مرور زمان توپ را پربادتر کنند.

بد نیست بدانید که دلایل زیادی مطرح می‌شود که می‌توانید از توپ بدنسازی به عنوان صندلی هنگام کار یا تماشای تلویزیون هم استفاده کنید

  • نویسنده : علی کیان پور
  • منبع خبر : تیم طراحی بادی کلاب