عوامل موثر در ایجاد چاقی موضعی
عوامل موثر در ایجاد چاقی موضعی
چاقی یک اختلال متابولیکی است که در دو نوع دسته‌بندی می‌شود، چاقی عمومی كه از طریق محاسبه شاخص توده بدنی یا BMI مشخص می‌شود و چاقی شكمی.  

عوامل موثر در ایجاد چاقی موضعی

چاقی یک اختلال متابولیکی است که در دو نوع دسته‌بندی می‌شود، چاقی عمومی كه از طریق محاسبه شاخص توده بدنی یا BMI مشخص می‌شود و چاقی شكمی.

افرادی که به صورت بی‌رویه از قرص‌های ضد بارداری، آرامبخش، مسکن و قرص‌های ضد اشتها استفاده می‌کنند، پس از مدتی ممکن است دچار چاقی موضعی شوند. همچنین با خوردن غذاهایی که محتوای کالری آنها بیش از نیاز بدن باشد، این کالری اضافی به صورت چربی در مناطق سینه، شکم، باسن و ران‌ها جمع شده و گاه به صورت گره‌هایی در زیر پوست احساس می‌شود.

 روش‌های درمان چاقی

باید در نظر داشته باشید که کاهش وزن فقط در یک قسمت از بدن در واقع غیرممکن است. با رعایت کردن رژیم لاغری مناسب و ورزش، کاهش چربی طبق یک قاعده کلی صورت می‌گیرد و چربی در تمام قسمت‌های بدن کم می‌شود. لازم به ذکر است که قسمتی از بدن که سریع‌تر چاق می‌شود، به ‌همان نسبت دیرتر از سایر قسمت‌های بدن نیز لاغرمی‌شود.

این مسئله به ساختمان ژنتیکی افراد مربوط است؛ مثل رنگ چشم، رنگ مو و …، یعنی نمی‌توان آن را تغییر داد، مثلا در یک فرد ران‌ها چاق‌‌تر از سایر قسمت‌ها و در فرد دیگری باسن چاق‌تر است و هنگام کاهش وزن این قسمت‌ها دیرتر از بقیه قسمت‌های بدن لاغر می‌شوند.

داشتن رژیم غذایی منظم که حاوی سه وعده اصلی و دو تا سه میان وعده است، در تنظیم متابولیسم (سوخت و ساز) طبیعی بدن اهمیت فراوان دارد و از پراشتهایی کاذب در فرد جلوگیری می‌نماید.

با داشتن یک رژیم لاغری اصولی که همراه با کاهش تدریجی در انرژی دریافتی و اصلاح الگوی تغذیه‌ای باشد، قطعا بعد از مدت کوتاهی بیشترین حجم بافت چربی از ناحیه مورد نظر از دست خواهد رفت، بدون آنکه عوارض نامطلوبی در فرد ایجاد نماید.

 در نتیجه

رژیم لاغری کاهش وزن با کالری معین + حذف مواد غذایی مضر+

فعالیت بدنی مناسب یکی از راه‌های درمان چاقی شکمی‌است.

 توصیه‌ها

از مصرف گوشت‌های پر چرب و پر نمك (مثل سوسیس و کالباس) اجتناب نمایید.

از مصرف مواد قندی و شیرین نیز بپرهیزید.

رژیم‌های لاغری به تنهایی باعث موفقیت در كاهش وزن موضعی نمی‌شوند، لذا برای رسیدن به وزن دلخواه بصورت دائمی، ورزش به اضافه تغذیه مناسب از طریق ارتقاء رفتارهای تغذیه‌ای اهمیت ویژه‌ای دارد.

متخصصان تغذیه برای رژیم لاغری استفاده از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده را توصیه می‌کنند و در مقابل استفاده نکردن از شیرینی‌جات یا مواد قندی که سریع جذب بدن می‌شوند و در متابولیسم بدن تبدیل به بافت چربی ‌شده و در ناحیه شکم ذخیره می‌شوند توصیه می‌شود.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
ساختارژنتیکی و چاقی

کاهش مصرف فست‌فودها و نوشابه‌های معمولی و رژیمی ‌برای مبارزه با چاقی شکمی‌توصیه می‌شود.

سبزیجات دارای کمترین میزان کالری هستند و کالری آنها حتی یک سوم میوه‌ها است، در نتیجه مصرف زیاد آنها علاوه بر فواید بسیار تغذیه‌ای، موجب سیری و کاهش دریافت غذا می‌شود.

نمونه غذایی یک روزه بر اساس ۱۵۰۰كیلو کالری انرژی

صبحانه: ۱ لیوان شیر+ ۲ کف دست نان سنگک + ۳۰ گرم پنیر (یک قوطی کبریت) + ۲ عدد گردو + چای بدون قند

ساعت ۱۰: ۱عدد سیب+ ۱ عدد خیار (یا ۲ عدد میوه فصل)  + چای و چند عدد توت خشک

ناهار: یک سیخ جوجه کباب که دارای ۵ تا ۶ تکه گوشت است+ ۱۰ قاشق برنج که بدون روغن پخته شده است+ ۱ لیوان دوغ+ ۱ پیش‌دستی سبزی‌خوردن+ ۱ کاسه ماست

عصرانه: چای و ۲ عدد بیسکویت ساقه طلایی (سبوسدار)

شام: ۱ عدد تخم‌مرغ پخته به همراه ۱ قاشق مربا خوری کره+ ۱ کف دست نان+ سالاد یک کاسه بزرگ+ ۱ قاشق مربا‌خوری روغن‌زیتون، آبلیمو، فلفل و نمک خیلی کم+ ۱ کاسه ماست یا ۱ لیوان دوغ

 یک نکته

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف منابع غذایی ید می‌تواند در رفع چربی‌های موضعی کمک کننده باشد. منابع غذایی ید عبارتند از:  ماهی و میگو، تربچه، هویج، گوجه‌فرنگی، اسفناج، نخود‌فرنگی، توت‌فرنگی، قارچ، ترب، کاهو، سیب زمینی، موز، کلم، زرده تخم‌مرغ، سیر، پیاز، لوبیا، تره‌فرنگی، انگور، گلابی و چای.