رژیم لاغری ویژه شاغلان
رژیم لاغری ویژه شاغلان
کسانی که شغل‌های پشت میزی دارند، بیشتر روز را نشسته سپری می‌کنند، ناهار خود را سریع می‌خورند، سراغ تنقلات می‌روند و با این اوصاف خیلی راحت وزن اضافه می‌کنند.

رژیم لاغری ویژه شاغلان

رژیم لاغری ویژه شاغلان_کسانی که شغل‌های پشت میزی دارند، بیشتر روز را نشسته سپری می‌کنند، ناهار خود را سریع می‌خورند، سراغ تنقلات می‌روند و با این اوصاف خیلی راحت وزن اضافه می‌کنند.

کاهش وزن کار ساده‌ای نیست، اما اگر هشت ساعت از روز یا بیشتر را مشغول کار باشید، سخت‌تر هم می‌شود. کسانی که شغل‌های پشت میزی دارند، بیشتر روز را نشسته سپری می‌کنند، ناهار خود را سریع می‌خورند، گهگاه سراغ تنقلات می‌روند و با این اوصاف، بدون آنکه قصدش را داشته باشند، خیلی راحت وزن اضافه می‌کنند. اما روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در محل کارتان هم وزن کم کنید. این روش‌ها کمک می‌کنند با ایجاد تغییراتی اندک در روتین روز‌های کاری خود، سلامت خود را حفظ کنید.

۱- ماشینتان را دورتر از محل کارتان پارک کنید

سلامتی‌تان را به راحتی ترجیح دهید و به جای نزدیک‌ترین جای پارک ممکن، ماشینتان را جایی دورتر پارک کنید و تا محل کارتان را پیاده بروید.

این کار باعث می‌شود از جای پارک تا محل کارتان و برعکس را بیشتر پیاده روی کنید. همین تغییر اندک می‌تواند فعالیت بدنی روزانه‌ی شما را افزایش دهد و در نتیجه، کار کاهش وزن را ساده‌تر کند.

اگر با وسایل نقلیه عمومی به محل کار می‌آیید، این مسئله در مورد شما هم صدق می‌کند. محل دورتری را برای سوار شدن و پیاده شدن انتخاب کنید و بقیه راه را پیاده بروید.

۲- میز و اتاق کارتان را از تنقلات خالی کنید

خوردن تنقلات اگر آگاهانه انجام شود مسئله نگران‌کننده‌ای نیست. اما اگر روی میزتان تنقلات باشد ممکن است بدون آنکه متوجه باشید همه‌ی خوراکی‌ها را بخورید و در نتیجه، به مرور زمان وزن اضافه کنید.

این مسئله در مورد خوراکی‌هایی که گهگاه در محل کار سر و کله‌شان پیدا می‌شود هم صدق می‌کند. به جای آن، برای خوردن میان وعده‌هایتان برنامه‌ریزی کنید. مثلاً کمی میوه یا آجیل با خودتان به محل کار بیاورید یا نوشیدنی‌های طبیعی برای خودتان درست کنید. معمولاً مواد غذایی‌ای که قابلیت نگهداری طولانی مدت را ندارند، مواد سالم‌تری هستند. همین مسئله باعث می‌شود که نه بدون میان وعده بمانید و نه در خوردن زیاده روی کنید.

۳- آب بدنتان را حفظ کنید

گاهی پیش می‌آید که احساس گرسنگی می‌کنیم، اما در حقیقت، این آب بدنمان است که کم شده. یک بطری آب با خودتان به محل کار ببرید که یک بار مصرف نباشد و همیشه آن را پر نگه دارید. مصرف منظم آب، نیازتان به خوردن تنقلات را تا حدودی برطرف می‌کند و زمان ناهار که برسد، کمتر احساس گرسنگی می‌کنید، در نتیجه، احتمال پرخوری کردنتان کمتر شود.

۴- میان وعده‌تان را از قبل آماده کنید

به جای آنکه هر وقت گرسنه شدید سریعاً سراغ نزدیک‌ترین سوپر مارکت به محل کارتان بروید، از قبل فکرش را بکنید. همان طور که قبلاً ذکر شد، باید برای خوردن میان وعده برنامه‌ریزی کنید و از مواد غذایی سالم و تازه استفاده کنید. سوپرمارکت‌ها و دستگاه‌های فروش خودکار پر از خوراکی‌های ناسالم و به اصطلاح هله هوله هستند که کالری بی‌ارزش یا پوچ دارند. مواد غذایی حاوی کالری بی‌ارزش یا پوچ، مواد غذایی‌ای هستند که فقط دارای انرژی و از طرفی فاقد مواد مغذی هستند، در نتیجه، خاصیتی برای بدن ندارند.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
لاغر ماندن در ایام نوروز

۵- حداقل ۳۰ دقیقه از هر یک ساعت را بایستید

حتماً در مورد مضرات فراوان نشستن طولانی مدت شنیده‌اید. فرقی نمی‌کند این مدت پشت میز کار سپری شود یا پشت فرمان؛ متأسفانه بسیاری از ما بیشتر روز را نشسته سپری می‌کنیم.

تحقیقات نشان می‌دهد بین نشستن طولانی مدت و بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماری‌ها، چاقی، افزایش فشار خون و مرگ و میر، ارتباط قوی‌ای وجود دارد. ما اگر بتوانیم ایستادن را وارد برنامه روزانه خود کنیم، از فواید این کار برای سلامتی، هر چند اندک برخوردار خواهیم شد و بهتر وزن کم خواهیم کرد.

به گفته کارشناسان، نسبت ایده‌آل نشستن به ایستادن چیزی بین یک به یک و یک به سه است و برای آنکه از فواید ایستادن برای سلامتی‌تان بهره‌مند شوید، باید در هر ساعت، حداقل ۳۰ دقیقه را ایستاده سپری کنید.

۶- وعده‌ها و میان وعده‌هایتان را سرشار از پروتئین کنید

مصرف پروتئین باعث می‌شود مدت طولانی‌تری سیر بمانیم. با این کار در طول روز کمتر غذا می‌خوریم و در نتیجه، راحت‌تر وزن کم می‌کنیم، چون برای سیر کردن خود، سراغ مواد غذایی‌ای که کالری بی‌ارزش دارند نمی‌رویم یا حجم میان وعده‌هایمان را بیشتر نمی‌کنیم.

پروتئین برای هضم شدن، در مقایسه با کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها، به کالری بیشتری نیاز دارد و به شکل‌گیری توده‌ی عضلانی و حفظ آن کمک می‌کند. هر چه توده عضلانی بدن بیشتر باشد، بدن در حالت استراحت، کالری بیشتری می‌سوزاند.

۷- از پله استفاده کنید

اگر یکی از گزینه‌های مسیر رفت و آمدتان پله است، حتماً از آن استفاده کنید. درست است که آسانسور و پله برقی سریع‌تر و راحت‌تر هستند، اما اگر هر زمان که امکانش باشد، با استفاده از پله، فعالیت بدنی را به سرعت و راحتی ترجیح دهید، این کار کمک می‌کند در طول روز کالری بیشتری بسوزانید.

  • نویسنده : علی کیان پور
  • منبع خبر : تیم طراحی بادی کلاب