رژیم کانادایی چیست و فواید آن
رژیم کانادایی چیست و فواید آن
رژیم کانادایی یک رژیم غذایی سخت و با محدودیت مواد غذایی است که معمولا مدت زمان آن ۱۵ روز بوده و در این مدت، وزن زیادی را از دست می دهید.

رژیم کانادایی چیست و فواید آن

رژیم کانادایی یک رژیم غذایی سخت و با محدودیت مواد غذایی است که معمولا مدت زمان آن ۱۵ روز  بوده و در این مدت، وزن زیادی را از دست می دهید.

البته به دلیل سخت بودن رژیم کانادایی و کاهش مواد مغذی در طی این دوره، ممکن است این رژیم عوارضی برای بدن عوارض به همراه  داشته باشد. موارد زیر را در رژیم غذایی مد نظر قرار دهید:

– در رژیم غذایی کانادایی، به دلیل کاهش مصرف کالری ، انرژی لازم برای بدن تامین نمی شود.

– در رژیم کانادایی، چربی و کربوهیدرات حذف می شود. حذف چربی و کربوهیدرات، عوارضی برای بدن به دنبال خواهد داشت.

– در رژیم کانادایی، وعده اصلی یعنی صبحانه، شامل مواد مغذی نیست و تنها یک لیوان چای یا قهوه، مصرف می شود.

–  وعده های ناهار و شام بسیار ساده بوده و مواد مغذی زیادی را ندارد.

– مصرف نمک در وعده های غذایی در این رژیم توصیه نمی شود و به جای نمک، برای چاشنی های جایگزین باید از سبزیجات و گیاهان استفاده کنید.

– در نهایت  در رژیم کانادایی، علاوه بر پیروی از این برنامه بهتر است که فعالیت های بدنی مانند: دوچرخه سواری، ایروبیک، شنا و یا پیاده روی انجام دهید. تمرینات ورزشی، به تقویت عضلات شما کمک می کند.

– چند روز پس از شروع تمرین این رژیم غذایی، شما ۳-۵ کیلوگرم وزن از دست خواهید داد. پس از اتمام این طرح ، شما ممکن است مجددا  اضافه وزن داشته باشید، در این صورت باید  بلافاصله شروع به تمرین کنید.

در رژیم غذایی کانادایی، باید تمام موارد، رعایت شده و دستور غذایی را به طور مناسب اجرا کنید.

دستور رژیم کانادایی

روز اول

صبحانه: ۱ فنجان قهوه یا چای (بدون شکر یا شیرینی دیگر) ، ۱ عدد نان تست شده ۱ عدد سیب، هلو یا گلابی.

ناهار: ۱عدد تخم مرغ آب پز، یک ظرف اسفناج پخته،  ۱ عدد سیب، ۵۰۰ میلی لیتر شیر یا ماست.

شام: ۲ لیوان نان تست شده با ۱۰۰ گرم پنیر کم چرب، ۱  عدد ​​خیار و ۲  عددگوجه فرنگی.

روز دوم

ناهار: ۱ عدد تخم مرغ آب پز، چند ورق کالباس مرغ، ۱  عدد سیب یا هلو ، یک لیوان شیر.

شام: ۱ عدد نان تست  با یک  عدد گوجه فرنگی، ۱۲۵  گرم گوشت گاو پخته شده ، ۱ عدد سیب و ۱ فنجان چای (بدون قند یا شیرین کننده های دیگر).

روزسوم

ناهار:۱عدد تخم مرغ پخته شده با ۵۰۰ میلی لیتر شیر  یا ماست، ۲  عددخیار،  ۱عدد  سیب و آب (بدون شکر یا شیرینی  های دیگر)

شام: ۱عدد نان تفت داده شده با ۱۲۵  گرم گوشت گاو یا مرغ پخته شده، ۱  عدد سیب و ۱ فنجان چای (بدون قند یا شیرین کننده های دیگر)

روزچهارم

ناهار: ۱ عدد نان تفت  داده شده با ۱۲۵  گرم پنیر کم چرب، ده ورق کالباس مرغ و ۱  عدد گوجه فرنگی

شام: ۱ عدد نان  تست با ۲  عدد گوجه فرنگی، ۱۲۵ گرم گوشت گاو پخته و یا مرغ و ۱  عدد سیب

روز پنجم

ناهار: ۱  عدد نان تست  با ۲۰۰ گرم ماهی و ۱  عدد گوجه فرنگی

شام: ۵۰۰ گرم سبزیجات پخته شده (سیب زمینی، هویج و یا نخود فرنگی)، ۱  عدد گوجه فرنگی و ۱۰۰ گرم پنیر.

به این ترتیب، در روزهای دیگر هم تا مدت پانزده روز این برنامه باید انجام شود. در طول این برنامه کاهش وزن، موارد بیشتری را باید در نظر بگیرید. اول اینکه در این برنامه باید مقدار زیادی آب بنوشید.

نوشیدن یک  لیوان آب ۳۰ دقیقه قبل از غذا به شما کمک می کند تا کالری کمتری مصرف کنید. به یاد داشته باشید که مصرف الکل به هیچ وجه توصیه نمی شود.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
بهترین رژیم غذایی برای از بین بردن چربی شکم

میان وعده در رژیم کانادایی

میان وعده در رژیم کانادایی شامل مصرف میوه، یک لیوان شیر و گاهی یک عدد تخم مرغ پخته شده است.

فواید رژیم کانادایی

رژیم کانادایی به دلیل برنامه فشرده آن، می تواند در چربی سوزی کمک زیادی کند؛ اما باید بخاطر داشته باشید که برای اجرای این برنامه، بهتر است تمام اصول را رعایت کرده و برای اجرای آن، با  یک متخصص، مشورت کنید.

معمولا برنامه های رژیم و لاغری، هر کدام اصول خود را دارند و اگر رعایت نشوند، ممکن است نتیجه برعکس برای ما داشته باشند.

برنامه رژیم غذایی کانادایی،  معمولا در سه دوره پنج روزه  و  به مدت پانزده روز است. رژیم کانادایی، ممکن است برای برخی افراد بسیار دشوار باشد زیرا فرد با محرومیت از وعده های غذایی بزرگ، مواجه می شود.

اما از فواید رژیم کانادایی این است که، این رژیم غذایی شامل نان، گوشت، سبزیجات، میوه ها و محصولات لبنی و غیره است که کاملا سالم بوده  و مصرف آن آسان است.

تجربیات افراد در رژیم کانادایی

افرادی که رژیم غذایی کانادایی را دنبال کرده اند از تجبربیات خود می گویند:

من مدت پنج روز را صرف اجرای  استانداردهای موجود در برنامه رژیم غذایی کانادایی کردم. در مدت این پنج روز، من از سه وعده غذایی شامل گوشت و جایگزین های آن استفاده کردم که شامل کره بادام زمینی، تخم مرغ، ماهی، شیر، میوه ها و سبزیجات بود.

این تغییر در رژیم غذایی برای من  بسیار سخت بود. من  معمولا سعی می کنم  روزانه میزان مشخصی کالری مصرف کنم  که حدود ۳۰۰۰ کالری است و در رژیم کانادایی ۲۰۰۰ کالری دریافت کردم.

این رژیم غذایی  حاوی پروتئین و سبزیجات است که تغییر زیادی در وزن من ایجاد کرد. این رژیم غذایی برای افراد معمولی مناسب تر است و افرادی که بسیار چاق هستند باید به طور مرتب از این رژیم استفاده کنند.

اما آن چیزی که این رژیم را برای من کمی سخت کرده بود، مصرف سبزیجات و دانه ها بود که من اغلب مجبور شدم در طول هفته،  غلات، نان، یا جو دوسر مصرف کنم.

نظر فرد دیگری در مورد رژیم کانادایی این بود: مصرف پروتئین و گوشت در این رژیم محدود بود اما به طور کلی این رژیم غذایی به کمک کرد تا وزن زیادی کم کنم در حالی که باید تمام موارد مربوط به آن را رعایت می کردم اما من در طول هفته احساس ضعف داشتم و باید برای تجدید قوا، تمرکز زیادی  می کردم.

خوردن میوه در رژیم کانادایی

در رژیم غذایی کانادایی باید معمولا از میوه های تابستانی و کم کالری استفاده کنید. یعنی میوه هایی که میزان قند آن ها پایین باشد. مانند خیار، سیب، هلو، خربزه و هندوانه و میوه هایی مانند موز و انگور نباید مصرف شود. البته مصرف میوه در وعده های مشخصی آمده و باید رعایت شود.

  • نویسنده : علی کیان پور
  • منبع خبر : تیم طراحی بادی کلاب