چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید
چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید
شما می‌توانید با رعایت یک رژیم غذایی اصولی به‌راحتی به وزن ایده آل خود دست‌یابید و چربی‌های شکم و پهلو را آب کنید.

چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید _ واقعیت این است که واژه‌ی رژیم برای ذهن ما تعریف‌شده نیست. شما می‌توانید با رعایت یک رژیم غذایی اصولی به‌راحتی به وزن ایده آل خود دست‌یابید و چربی‌های شکم و پهلو را آب کنید. اما کاهش وزن و لاغری ماندگار، از ذهن آغاز می‌شود. مطلبی که بارها در مورد آن صحبت کردیم، قدرت ذهن و افکار شماست.

در هر زمینه ای این افکار شما هستند که تعیین می کنند، شما در راهی که می روید موفق می شوید یا نه؟ این موضوع در زمینه کاهش وزن و تناسب اندام نیز صادق است. بنابراین نحوه تفکر و قدرت ذهن هر فرد می تواند در زندگی وی تاثیر گذار باشد. یعنی وقتی افکار ما درست نباشد، به نفع ما نیستند و به سلامتی روح و جسم ما آسیب می رسانند، و بین ما و هدفمان که کاهش وزن و لاغر شدن است، فاصله می اندازند.
پس، به نظر می رسد وقت آن است که افکار مزاحم را پیدا کنیم وآنها را دور بریزیم، و افکار مثبتی که می توانند به ما کمک کنند رو به جلو پیش برویم، را جایگزین آنها کنیم.

لاغر شدن با این طرز فکرها غیر ممکن است

زمانی که بحث لاغر شدن مطرح می شود، ذهن خود انسان هم میتواند مانع لاغری شود. ذهن ما باعث می شود که ورزش انجام ندهیم و ما بخاطر اینکه به چه دلیل دوستان مواد غذایی چاق کننده می خورند ولی لاغر هستند، کلنجار می رود. ما باید در نوع صحبت با خودمان، تغییراتی بوجود آوریم تا بتوانیم به هدف رژیمی خودمان برسیم. اگر خودتان را از شر این هفت فکر مخرب، رها کنید،لاغر شدن نه تنها آسان تر بلکه لذتبخش می شود.

نمی خواهم برای لاغر شدن، خودم رو فدا کنم!

تا به حال چند بار این فکر به ذهن شما رسیده است که در حال فدا کردن خودتون هستید؟ زمان هایی که دوستان شما در حال دسر خوردن هستند و شما نمی توانید دسر بخورید یا زمان هایی که در مهمانی ها انواع غذاها سرو می شود و شما نمی توانید همه اون غذاها رو امتحان کنید. در چنین مواردی احساس سرخوردگی شدیدی می کنید، اینطور نیست؟ اگر این دلزدگی و سرخوردگی، دائماً تکرار شود، باعث شکست برنامه کاهش وزن شما می شود.

شما وقتی حیف می شوید که برای هیچ و پوچ پا بر روی دل خود بگذارید. اما ثمره رژیم کاهش وزن، هیچ و پوچ نیست. در واقع، یک چیز رو فدای چیز بسیار با ارزش تری می کنید. چه چیزی با ارزش تر از سلامتی و حس اعتماد به نفس است؟ دسر ارزشمندتر است یا بدن شما؟ چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

امروز هم که گذشت، از فردا رژیم گرفتن رو شروع می کنم!

تقریباً همه ما این فکر رو از ذهن خودمون گذرانده ایم. همه ما هم می دانیم که اون “فردایی” که به خودمون وعده می دهیم و برایش تصمیم کبری می گیریم، هیچ وقت نمی آید و ما دائماً یک دور باطل رو طی می کنیم.

فکرهای منفی مانع لاغری هستند

هر وقت که فکر رژیم گرفتن از روز بعد به ذهن تون خطور کرد، این سؤال رو از خودتون بپرسید که “چه قدمی رو می توانم از همین لحظه برای کاهش وزن خودم بردارم، حتی اگر قدم کوچکی باشد”. این فکر رو حتی به نیم ساعت بعد هم موکول نکنید و در همون لحظه تصمیم بگیرید که چه کاری از دست تون بر می آید تا از برنامه عقب نیفتید و به فردا موکول نکنید. مثلاً می توانید در همون لحظه چند قاشق از غذای داخل بشقاب رو نخورید یا در همون لحظه به جای نوشابه ای که در دست دارید، یک لیوان آب بنوشید.

همیشه از این وحشت داریم که تغییرات بزرگی در زندگی خود ایجاد کنیم. اما اگر از تغییرات کوچک شروع کنیم، حس وحشت ما هم کمتر می شود. هر چه زودتر این تغییرات رو شروع کنید، زودتر هم به نتیجه می رسید. چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

وقت کافی ندارم تا بر روی برنامه کاهش وزن تمرکز کنم!

وقتی که از ورزش کردن شانه خالی می کنیم، اولین و بزرگترین بهانه ما، کمبود وقت است. پیشنهاد ما این است که به جای استفاده از جمله “وقت کافی برای ورزش کردن، ندارم”، از این جملات استفاده کنید “امروز تصمیم گرفته ام که ورزش نکنم و ترجیح می دهم که تلویزیون تماشا کنم.”

شما خودتون انتخاب می کنید که وقت تون رو چگونه بگذرانید. اگر می خواهید از ورزش کردن شانه خالی کنید، هیچ اشکالی ندارد اما این رو به گردن کمبود وقت نیندازید. بلکه، به خودتون یادآوری کنید که این انتخاب خودتون بوده است، و کارهای دیگر رو به یک ورزش نیم ساعته ترجیح داده اید. چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

هیچ کس مجبور نیست به اندازه من برای لاغر شدن، زحمت بکشد!

همه ما فکر می کنیم که هیچ کس به اندازه خود ما زحمت نمی کشد. بیایید واقع گرا باشیم. مسلماً، کاهش وزن برای بعضی از افراد راحت تر از راهی است که ما در پیش داریم اما افراد بسیار زیادی هم هستند که راه سخت تری رو باید طی کنند. بعضی از همین افراد، دست روی دست نگذاشته اند و به ژنتیک و عوامل محیطی اجازه نمی دهند که کل زندگی اونها رو تحت کنترل خود در آورده و دست و پای اونها رو ببندند.

افکار منفی رو از خودتون دور کنید. به کسانی فکر کنید که قبل از شما مسیر سخت تری رو طی کرده اند و موفق شده اند. تعداد این افراد به هیچ وجه کم نیست. اگر حتی یک نفر توانسته باشد، شما هم می توانید. بر روی عواملی که تحت کنترل نیستند تمرکز نکنید. به عواملی فکر کنید که می توانید تغییر بدهید. چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

متابولیسم من بسیار کند است!

بعضی از ما سعی می کنیم که برنامه کاهش وزن رو با دقت دنبال کرده و به طور منظم ورزش کنیم اما همچنان نتیجه ای از سعی و تلاش خود نمی گیریم. در چنین مواردی اولین موردی که به سرزنش اون می پردازیم، ژنتیک است. در واقع، از اینکه چه کارهایی رو باید یا نباید انجام می داده ایم، غافل می شویم. درست است که بعضی از افراد از نظر ژنتیکی، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به اضافه وزن قرار دارند اما این همه داستان نیست. ده ها دلیل دیگر هم در ایجاد اضافه وزن دخیل هستند و بیشتر این دلایل به عادت های ما مربوط می شوند. چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

فکرهای منفی مانع لاغری هستند

به جای اینکه دست روی دست بگذارید و خودتون رو موجودی ناتوان تصور کنید، به خودتون بیایید و نظاره گر قدرت خودتون رو در ایجاد تغییرات مثبت باشید. با نشستن و عمل نکردن، آبی گرم نمی شود. بر روی عضلات خود کار کنید و ورزش های قدرتی انجام بدهید. شدت ورزش رو به تدریج افزایش بدهید و در انتخاب غذاها دقت بیشتری کنید. روش های متعددی برای بهبود متابولیسم وجود دارند که در مقالات متعدد در این بلاگ درباره اونها صحبت کرده ایم و همه این روش ها هم به راحتی تحت کنترل خود شما هستند. چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

فقط چند لقمه اضافه تر که به جایی بر نمی خورد!

چند بار تا به حال این دروغ رو به خودمون گفته ایم؟ چند بار بابت این کار خودمون رو سرزنش کرده ایم و پشیمان شده ایم؟ همین پشیمانی و حس تقصیر باعث می شود که به پرخوری احساسی روی بیاوریم.
با خودتون رو راست باشید. اون لقمه های اضافه تر، کم کم انباشته شده و شما رو از هدف دور می کنند اما اگر گاهی برایتان پیش آمد که بیش از حدی که برنامه ریزی شده است، غذا خوردید، از هر لقمه ای که می خورید، لذت ببرید و دست از سرزنش های بعدی بردارید. اما، اما، اما … حواستون باشد که در وعده بعدی، دوباره به برنامه برگردید. لازم نیست که در وعده بعد کم خوری کنید یا ریاضت بکشید. فقط به برنامه برگردید. چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
راه های شناسی مکمل بدنسازی اورجینال از مکمل تقلبی

امروز ورزش کرده ام. پس اشکالی ندارید که غذای بیشتری بخورم!

لزومی ندارد که برای ورزشی که کرده ایم به خودمون جایزه غذایی بدهیم. سالم بودن و تناسب اندام، به خودی خود بهترین جایزه ای هستند که از ورزش کردن به دست می آوریم. اما اگر هم احساس می کنید که به انگیزه بیشتری نیاز دارید، هرگز از غذا به عنوان جایزه استفاده نکنید. اولاً با خودتون فکر کنید که “امروز ورزش کرده ام و احساس فوق العاده ای دارم چون به هدف نزدیک تر شده ام و احساس شادی و سلامتی می کنم. پس چرا باید این حس زیبا رو خراب کنم؟!” ثانیاً برای خودتون جایزه ای به غیر از غذا در نظر بگیرید. غذایی که بعد از ورزش می خوریم باید به اندازه رفع نیاز بدن برای ترمیم بافت ها باشد و نباید تمام زحمات ما رو نقش بر آب کند. چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

توجه داشته باشید…

کاهش وزن کار ساده ای نیست، به ویژه اگر نگرش درستی درباره ی یک سبک زندگی مناسب نداشته باشید، این کار بسیار دشوار می شود. اما کارشناسان توصیه هایی دارند که به شما کمک می کند به جای آنکه وقت و انرژی خود را برای روش های سریع و نتایج کوتاه مدت هدر دهید، ذهن خود را تربیت و در طولانی مدت وزن کم کنید و در نتیجه از نتایج ماندگار آن بهره و لذت ببرید. در ادامه به ۱۱ ترفند روانشناختی می پردازیم که به شما در کاهش وزن کمک می کند. چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

۱- در نگرش تان به مسأله ی کاهش وزن تجدید نظر کنید

کارشناسان معتقدند اگر به کاهش وزن به عنوان روشی برای حفظ تعادل انرژی بدن نگاه کنید، این کار اولین قدم کلیدی برای دستیابی به اندام دلخواه تان خواهد بود.
حفظ تعادل انرژی بدن، شیوه ای علمی برای در نظر گرفتن کالری های دریافتی در مقابل/ در برابر کالری های از دست داده است. بدن شما به مقدار مشخصی کالری نیاز دارد تا وزن فعلی خود را حفظ کند. وقتی مسأله ی حفظ تعادل انرژی بدن را درک کنید، کمتر تمایل پیدا می کنید بیشتر از نیازتان غذا بخورید.

۲-مواد غذایی را از بسته بندی خود خارج کنید

حتما تجربه ی آن را داشته اید که زمانی که مشغول خوردن چیپس می شوید، ناگهان به خود می آیید و متوجه می شوید که همه ی چیپس را خورده اید. کارشناسان توصیه می کنند مواد غذایی را در ظروف نگهداری و بسته بندی های غیر شفاف نخورید.
ذهن انسان به شدت بصری است. ما با استفاده از نشانه های بصری متوجه می شویم که چه مقدار غذا خورده ایم و این مسأله به ما کمک می کند بدانیم چه زمانی باید دست از خوردن بکشیم. اما زمانی که نمی توانید مقدار غذایی که خورده اید را ببینید، هرگز آن بازخورد بصری را دریافت نمی کنید و درنتیجه پرخوری می کنید.
وعده های غذایی تان را اندازه بگیرید و آن ها را در یک کاسه ی کوچک بریزید با این کار دیگر بیش تر از میزان برنامه ریزی شده نخواهید خورد. چرا لاغر می‌شوید ولی لاغر نمی‌مانید

۳- رژیم های غذایی رایج را کنار بگذارید

بعضی کارشناسان معتقدند رژیم های غذایی رایج کارآمد نیستند چون نگرش فرد را محدود می کنند. در واقع بعد از پایان این رژیم ها و زمانی که وزن کم کردید، احتمال دارد دوباره به تغذیه ی نامناسبی رو بیاورید و ورزش نکنید و در نتیجه دوباره وزن اضافه کنید.
به جای این رژیم های غذایی، روی تغییر عادت های غذایی بلند مدت خود تمرکز کنید. این بهترین شیوه ای است که با آن می توانید وزن خود را کم کنید و آن را ثابت نگه دارید و زندگی سالمی داشته باشید.

۴- با ترفندهایی به معده ی خود احساس سیری دهید

کارشناسان توصیه می کنند زمانی که هوس تنقلات می کنید، به جای مواد غذایی قندی، از سبزجاتی مثل هویج و کرفس استفاده کنید. این سبزیجات نه تنها کالری کمتری دارند، بلکه سرشار از فیبر هستند و شما را سریع تر سیر می کنند.

۵- به ورزش کردن به دید یک فعالیت سرگرم کننده نگاه کنید

کارشناسان معتقدند بهتر است ورزش مورد علاقه ی خود را پیدا کنید و آن را انجام دهید، چون احتمال آنکه این ورزش را به روتین هفتگی خود تبدیل کنید بیشتر است.
برای مثال، اگر از دویدن بیزارید، این ورزش را انجام ندهید. اهمیتی ندارد که اثرات دویدن در کاهش وزن ثابت شده، اگر از این ورزش متنفر باشید، به طور منظم آن را انجام نخواهید داد و زمانی هم که این کار را منظم انجام ندهید، نتایج آن پایدار نخواهد بود.
به علاوه، ورزش کردن با دوستان یا به صورت گروهی می تواند انگیزه بخش باشد. این مسأله از دشواری ورزش کم کرده و آن را تبدیل به سزگرمی ای لذت بخش می کند.

۶- علت افزایش وزن تان را پیدا کنید

طبق تحقیقات، نقش سبک زندگی افراد در افزایش وزن آن ها بیشتر از عوامل ژنتیکی است. بها دادن به نقش ژنتیک در افزایش وزن می تواند باعث غلبه ی عقاید جبرگرایانه و کاهش انگیزه برای داشتن یک سبک زندگی سالم شود. کسانی که معتقدند افزایش وزن آن ها ناشی از عادت های ناسالم است، احتمال کنش گرایی و تجدید نظر درباره ی رفتارهای خود در آن ها بیشتر است.

۷-با مطرح کردن سوالات چالش بر انگیز به خود انگیزه دهید

با تبدیل کردن کاهش وزن به یک چالش، روحیه ی رقابت جوی خود را برانگیخته کنید. مثلا از خودتان چنین سوالاتی بپرسید: «می توانی وزن کم کنی؟ از پس این چالش بر می آیی؟» این گقتگوی درونی به شما انگیزه می دهد خودتان را به چالش بکشید.

۸- با خودتان مهربان باشید

برای آنکه بتوانید خود را از بند عادت ها و رفتارهای ناسالم قدیمی تان خلاص کنید، باید به خودتان به دید مثبت نگاه کنید. خودتان را در آینده ی نسبتا نزدیک مثلا شش ماه تا یک سال دیگر تصور کنید و به این فکر کنید که در آن زمان ظاهر و احساس شخصی تان چقدر خوب خواهد بود.

۹- بیشتر بخوابید

وقتی دچار کمبود خواب هستیم، مواد غذایی پرچرب و قندی برایمان جذاب تر هستند، احتمالا به دلیل آنکه این مواد انرژی ما را به سرعت بالا می برند. برای جلوگیری از این هوس ها، افراد بالغ باید شب ها دست کم ۷ ساعت بخوابند.

۱۰- به یک دوست تکیه کنید

رفتن به باشگاه کار ساده ای نیست، به ویژه اگر تنها باشید. با این حال، طبق تحقیقات اگر در زمان ورزش یک همراه داشته باشید، این مسأله در کاهش وزن مؤثر خواهد بود.

۱۱- اضطراب خود را کم کنید

اضطراب نه تنها به سلامت عاطفی ما صدمه می زند بلکه می تواند تأثیری معکوس بر روند کاهش وزن داشته باشد. وقتی دچار اضطراب هستیم، میزان تولید هورمون کورتیزول (هورمون استرس) در بدن افزایش پیدا می کند. کورتیزول چربی ها را از محل انباشت آن ها در بدن جمع آوری می کند و به ناحیه ی شکم انتقال می دهد. به این ترتیب زمانی که سعی دارید وزن خود را کنید، این مسأله کار شما را سخت خواهد کرد.