فواید و عوارض مکمل گلوتامین
فواید و عوارض مکمل گلوتامین
گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد

فواید و عوارض مکمل گلوتامین

گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد. Glutamine جزو اسیدهای آمینه ضروری نمی‌باشد با این حال در برخی موارد به مانند بعضی از بیماری‌های گوارشی و یا برای ورزشکاران می‌تواند ضروری باشد. اسید آمینه گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری‌فسفات تشکیل می‌شود. این ماده در خون انسان، فراوان‌ترین اسید آمینه آزاد می‌باشد

پودر گلوتامین چه کار هایی برای شما انجام می دهد؟

این مکمل بدنسازی دارای نقش کلیدی در متابولیسم پروتئین، حجم سازی سلول عضلانی، و جلوگیری از فروپاشی سلول ها می باشد. گلوتامین توانایی شما را ترشح هورمون رشد انسان بالا می برد، که این کار به متابولیسم چربی بدن و پشتیبانی از رشد ماهیچه ها می انجامد.

این خاصیت برای کسانی که در استراحت مسابقات بدنسازی به سر می برند یا از میادین دور اند، بسیار مفید است. در تابستان، وقتی شما در حال تلاش برای کاهش چربی بدن هستید و نمی خواهید عضلات خود را از دست بدهید، گلوتامین گزینه ای ایده آل به نظر می رسد. روده کوچک، نیازمند بیشترین Glutamine بدن شماست، و در حین تمرینات سخت بدنسازی، سیستم ایمنی نیز به این مکمل بدنسازی نیاز شدیدی پیدا می کند. بدنساز ها بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرند، و این یکی دیگر از دلایلی است که Glutamine برای شما مهم است، نه فقط برای ساخت عضله، به دلیل اثرات مفید و بی شمار آن!

این مکمل بدنسازی تعادل نیتروژن را بهبود می بخشد و از فروپاشی ماهیچه جلوگیری می کند. مطالعات اخیر نشان داده است که فقط ۲ گرم گلوتامین می تواند سطح هورمون های رشد را تا  ۴۰۰ % بالا ببرد.

مزایای گلوتامین در بدنسازی

آیا شما از Glutamine استفاده می کنید؟ اگر نه، ممکن است نظر خود را بعد از خواندن مطالب زیر تغییر دهید. Glutamine یک ماده کربن و نیتروژن دار است و به بازسازی ذخایر گلیکوژن (سوخت بدن) کمک زیادی می کند. این ماده یکی از مهم ترین اجزای پروتئین ماهیچه ای است، و به بازسازی و ساخت عضله کمک می کند. در ادامه با این مزیت ها آشنایی پیدا کنید:

  • گلوتامین با سنتز پروتئین ارتباط دارد. این مکمل بدنسازی از کاتابولیز شدن (فروپاشی) عضلات شما جلوگیری می کند.
  • گلوتامین به حفظ حجم سلول های عضلانی و هیدراته کردن آنها کمک می کند، و ریکاوری و سوزاندن کالری را بالا می برد.
  • گلوتامین با متعادل ساختن سطح خودش در بدن، در حین تمرینات شدید و سخت بدنسازی نیروی تازه ای به شما می دهد.
  • مطالعات اخیر نشان داده است که فقط ۲ گرم گلوتامین می تواند سطح هورمون های رشد را تا ۴۰۰ % بالا ببرد.
  • این ماده توانایی سیستم ایمنی بدن شما را ارتقا می دهد. برای بدنساز ها، این اهمیت زیادی دارد، زیرا تمرینات سنگین بدنسازی باعث کاهش سطح این آمینواسید حیاتی می شود. (گلوتامین به عنوان دومین منیع انرژی سیستم ایمنی است.)
  • گلوتامین یکی از مهم ترین مواد غذایی برای روده های شماست. این ماده توانایی این را دارد که با یکپارچه کردن سطح روده، قسمت های آسیب دیده آن را ترمیم کند.
  • شرط می بندم این یکی را نمی دانستید: حتی زخم معده را هم خوب می کند! مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه ۱٫۶ گرم Glutamine باعث بهبود ۹۴ درصدی بیماران در ۴ هفته شده است.
  • دانشمندان عقیده دارند که این آمینواسید بدون دخالت هیچ آمینواسید دیگری، موجب ایجاد یک پایه و اساس در متابولیسم ماهیچه ها می شود.
خواندن این مطلب را از دست ندهید!
عوارض استفاده از کراتین

آیا گلوتامین عوارض هم دارد؟

اگرچه تا کنون عوارض جانبی برای Glutamine گزارش نشده است ولی باید به یاد داشته باشید که گلوتامین یک نوع آمینو اسید است و وقتی بیش از حد مورد نیاز بدن مصرف شود، نیتروژن اضافه باید دفع گردد. وقتی گلوتامین تجزیه می‌شود، آمونیاک را تولید می‌کند، اگرچه این ماده در بدن جمع نمی‌شود. پس نباید بیش از حد مصرف شود.

میزان مصرف گلوتامین

بدنسازان و کسانی که به ورزش های قدرتی می پردازند برای بهره مند شدن از خواص مطلوب این اسید آمینه در بدن باید روزانه ۵ الی ۱۵ گرم از این اسید آمینه را مصرف کنند. این مقدار را می توان در ۲ الی ۳  سروینگ مصرف نمود. به این مهم نیز توجه داشته باشید که در کنار مصرف مکمل های حاوی این ماده طبیعی می توان از طریق رژیم روزانه غذایی نیز مقادیر زیادی از این ماده را وارد بدن نمود.

این مکمل را می توان در ۳ وعده بیدار شدن از خواب، بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان هر بار ۵ گرم استفاده شود. شایان ذکر است تحقیقات بی شمار نشان می دهد که مصرف ۵ گرم آن دقیقا” قبل از خواب بطور قابل توجهی باعث افزایش هورمون رشد می شود.

  • نویسنده : علی کیان پور
  • منبع خبر : تیم طراحی بادی کلاب