مواد غذایی مفید برای كاهش وزن
مواد غذایی مفید برای كاهش وزن
ثابت شده هر یك از مواد غذایی كه در زیر به آنها اشاره خواهیم كرد به كاهش وزن كمك و اشتها را برای خوردن تنقلات سركوب می‌كنند و همواره بدن را در وضعیت طبیعی و قندخون را ثابت نگه می‌دارند.

مواد غذایی مفید برای كاهش وزن

مواد غذایی مفید برای كاهش وزن _این غذاها غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، كربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها هستند. ثابت شده هر یك از مواد غذایی كه در زیر به آنها اشاره خواهیم كرد به كاهش وزن كمك و اشتها را برای خوردن تنقلات سركوب می‌كنند و همواره بدن را در وضعیت طبیعی و قندخون را ثابت نگه می‌دارند. مواد غذایی مفید برای كاهش وزن كه در ادامه به آن اشاره می‌شود عبارتند از:

سیب

سیب یكی از شگفتی‌های طبیعت است كه اگر روزانه یك عدد از آن بخورید، هیچ‌گاه بیمار نمی‌شوید و می‌توانید چربی‌های بدن را دفع كنید.

اول از همه اینكه قند خون را در یك سطح مناسب نگه می‌دارد و با تنظیم قندخون بدن، نیاز به مصرف كالری بیشتر را محدود می‌كند. پژوهشگران معتقدند كه با خوردن یك سیب، منبع عظیمی از فیبر دریافت می‌شود.

یك سیب با اندازه متوسط حدود ۸۰ كیلوكالری انرژی دارد و عاری از سدیم و چربی اشباع شده و كلسترول است. همچنین باعث می‌شود كه فشار خون و كلسترول كاهش یابد.

گریپ فروت در رژیم لاغری

گریپ فروت كاهش دهنده چربی و كلسترول است. گریپ فروت سرشار از ویتامین C و پتاسیم و عاری از چربی و سدیم است. یك گریپ فروت متوسط حدود ۷۴ كیلو كالری انرژی دارد و با بیماری تصلب شرایین (سخت شدن شریان‌ها) و بروز بیماری‌های قلبی مبارزه می‌كند. بهتر است برای كاهش طعم ترشی به آن كمی دارچین اضافه كنید، اما از افزودن شكر به آن خودداری نمایید.

قهوه در رژیم لاغری

همه ما در موردخطرات ناشی از مصرف كافئین زیاد شنیده‌ایم، از جمله اضطراب و بی‌خوابی؛ بنابراین اعتدال كلید اصلی است. كافئین موجود در قهوه می‌تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد، تقویت‌كننده سوخت و ساز است و همچون یك محرك عمل می‌كند. مطالعات نشان می‌دهند كه قهوه كمك می‌كند كالری بیشتری بسوزانید. به دو فنجان قهوه در روز اكتفا كنید و افزودن شكر به آن را فراموش كنید.

 مرغ در رژیم لاغری

مرغ منبع بسیار خوبی از پروتئین، آهن، نیاسین و روی است، ولی حتما قبل از پخت پوست آن را جدا كنید.

سوپ در رژیم لاغری

افرادی كه یك كاسه سوپ قبل از ناهار یا شام می‌خورند، به نسبت سایر افراد،  وزن بیشتری از دست می‌دهند.

چالبته نوع سوپی كه می‌‌خورید نیز مؤثر است؛ مثلاًَ سوپ‌هایی مانند سوپ خامه كه كالری بیشتری دارند، این خاصیت را ندارند، ولی سوپی كه از سبزیجات مانند پیاز، هویج، كرفس، كدو، ترخون، سیر، ریحان و آویشن و كمی آب مرغ تهیه بشود، علاوه بر خوش‌طعمی، به كاهش وزن هم كمك می‌كند.

جو  در رژیم لاغری

هر فنجان جوی پخته شده حدود ۱۷۰ كیلو كالری انرژی دارد و كم‌چرب و مملو از پروتئین و فیبر است.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
نقش خواب در کاهش وزن

گلادیاتورهای رومی برای افزایش قدرت خود جو می‌خوردند و مطالعات نشان می‌دهند كه جو كلسترول را تا ۱۵ درصد كاهش می‌دهد و با سرطان مبارزه می‌كند.

دانشمندان بر این باورند كه جو در درمان یبوست بهتر از مسهل‌ها عمل می‌كند و همین امر موجب كاهش وزن می‌شود.

می‌توانید از آن در تهیه سوپ‌ها، چاشنی‌ها و یا نان استفاده كنید.

 خردل در رژیم لاغری

حدود یك قاشق چایخوری خردل به‌طور موقت سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید روزانه كمی خردل مصرف كنید تا سوخت‌و ساز بدن‌تان كمی افزایش یابد.

حبوبات در رژیم لاغری

حبوبات یكی از بهترین منابع پروتئین گیاهی هستند؛ بخصوص لوبیا و نخود. هر فنجان لوبیای پخته شده حدود ۲۱۵ كیلو كالری انرژی و چربی كم و پتاسیم فراوانی دارد و سدیم آن بسیار كم است. تركیب حبوبات و غلات (برنج، جو، گندم و ذرت) به طور كلی نیاز بدن به اسیدهای آمینه را تأمین می‌كند.

خوردن لوبیا به طور منظم می‌تواند مقدار كلسترول را كاهش دهد. بهتر است حبوبات را قبل از پختن چهار ساعت در آب جوشانده شده خیس كنید.

 نان گندم در رژیم لاغری

نیازی نیست از خوردن نان واهمه داشته باشید، خوردن نان در حد متعادل و مناسب فرد را چاق نمی‌كند، بلكه كره، مارگارین و پنیر خامه‌ای كه با آن می‌خورید موجب چاقی شما می‌شود.

بهتر است بدانید كه یك گرم پروتئین چهار كیلو كالری، یك گرم كربوهیدرات چهار كیلو كالری و یك گرم چربی ۹‌كیلو‌كالری انرژی دارد. همچنین نان منبع طبیعی از كربوهیدرات و فیبر است. توصیه می‌شود از نان‌هایی مانند نان سبوس‌دار استفاده نمایید.

 اسفناج در رژیم لاغری

اسفناج نقش مهمی در كاهش كلسترول و سوزاندن چربی دارد؛ در عین حال كه سرشار از بتاكاروتن و ویتامین‌های C و E می‌باشد.

  سایر مواد غذایی برای رژیم لاغری

زیره، ماست، گوجه‌فرنگی، پیاز، كاهو، كیوی، تره‌فرنگی، ماهی، انجیر و ذرت نیز از دیگر مواد غذایی هستند كه موجب كاهش وزن و حفظ انرژی بدن می‌شوند.