کلاژن بر پوست و مو چه اثراتی می گذارد ؟
کلاژن بر پوست و مو چه اثراتی می گذارد ؟
کــلاژن یــک پـــلی‌پپتیــد، حاوی ترکیبی از اسیدهای آمینه است مانند پرولین و گلاسین که در تمام بافت همبند، غضروف، استخوان و پوست وجود دارد.

 کلاژن بر پوست و مو چه اثراتی می گذارد ؟

 کلاژن بر پوست و مو چه اثراتی می گذارد ؟کــلاژن یــک پـــلی‌پپتیــد، حاوی ترکیبی از اسیدهای آمینه است مانند پرولین و گلاسین که در تمام بافت همبند، غضروف، استخوان و پوست وجود دارد. بــدن انسان به کلاژن نیاز دارد، اما این ماده در بدن تولید می‌شود و بر همین اساس، بیشتر افراد به افزودن پودر کــلاژن به غذاهای خــود نیازی ندارند.
برای سلامت پوست، مو و استخوان تنها مصرف مکمل کلاژن کافی نیست بلکه  به گفته کارشناسان، ویتامین C و کلاژن بایــد به همــراه هم مصرف شود، چون اگر میزان ویتامین C در بدن پایین باشد، کلاژن به میزان کافی تولید نخواهد شد.

کلاژن و بدن انسان

به گفته نیکول اسینگا، متخصص تغذیه، بدن انسان کلاژن را به طور کامل جذب نمی‌کند و از این رو، ایده مصرف مکملی که می‌تواند به صورت مستقیم رشد استخوان و سلامت پوست و مو را بهبود بخشد، نادرست است. آنچه بدن انجام می‌دهد تجزیه کلاژن در دستگاه گوارش به اسید آمینه‌های مورد نیاز است که بدن در هر جایی که لازم باشد، از آن استفاده می‌کند، اما به طور  مستقیم و خودکار پوستی درخشان را برای شما به ارمغان  نمی‌آورد.

کلاژن و پوست

پیش از اینکه به امید بهبود شرایط پوست خود مصرف مکمل کلاژن را آغاز کنید، این مسئله را مد نظر قرار دهید که هم اکنون داده‌‌ها یا مطالعات علمی دقیق بسیار اندکی درباره کلاژن های خوراکی وجود دارد. در نتیجه، به‌طور قطع نمی‌توان گفت که این مکمل برای پوست افرادی که یک رژیم غذایی متعادل با انواع منابع پروتئین مانند مرغ، ماهی، تخم مرغ، مغزهای خوراکی و ماست را دنبال می‌کنند، فایده معنا‌داری خواهد داشت یا خیر.

کلاژن و مو

با افزایش سن انسان، میزان طبیعی کلاژن در بدن کاهش می‌یابد. بنابر پژوهش‌ها، کلاژن به افزایش پروتئین های سازنده مو کمک می‌کند، که این امر از ریزش مو پیشگیری و رشد مو را تحریک می‌کند و سفیدشدن مو را به‌واسطه پشتیبانی از ساختار فولیکول مو، کاهش می‌دهد.

کلاژن، رژیم غذایی و سبک زندگی

ویتامین C و کلاژن باید به همراه هم مصرف شود، چون اگر میزان ویتامین C در بدن پایین باشد، کلاژن به میزان کافی تولید نخواهد شد. کاهو، میوه‌های قرمز، میوه‌های مرکباتی و هویج همگی به‌طورطبیعی تولید کلاژن را تقویت می‌کند. در کنار روند طبیعی کاهش تولید کلاژن در بدن به‌واسطه افزایش سن، عوامل سبک زندگی مدرن مانند استرس، رژیم غذایی نادرست و عملکرد ضعیف روده هم می‌تواند توانایی بدن را در تولید کلاژن کاهش دهند.

انواع کلاژن

سه نوع کلاژن وجود دارند: کلاژن نوع یک۹۰ درصد از پوست، مو، ناخن‌ها، اندام‌ها، استخوان و رباط‌ها را تشکیل می دهد و از این رو، بهترین گزینه برای پوست و زیبایی است. کلاژن نوع دو با غضروف در ارتباط است، در شرایطی که کلاژن نوع سه در پروتئین فیبری در استخوان، غضروف، عاج دندان، تاندون و دیگر بافت های همبند وجود دارد.

منابع کلاژن

قرص‌های کلاژن حاوی تا یک گرم کلاژن در هر قرص است و می‌تواند حاوی ویتامین C نیز باشد که به تولید کلاژن بیشتر در بدن کمک می کند. همچنین، پودر و مایع کلاژن برای افرادی که در خوردن قرص مشکل دارند گزینه هایی بهتر محسوب می شود.

از چه موادی در یک مکمل کلاژن دوری کنیم

در شرایطی که ترکیب ویتامین C و اسید هیالورونیک برای افزایش فواید مکمل کلاژن خوب است، برخی مواد وجود دارد که باید از مصرف آن خودداری کنید که از آن جمله می توان به کو انزیم کیو ۱۰ ( آنتی اکسیدان قوی که درغشای میتوکندری یافت می شود)، گلوکوزامین و آرژنین اشاره کرد. در شرایطی که به خودی خود مفید هستند، اما این مواد ارزش کمی برای مکمل های کلاژن دارند.
خواندن این مطلب را از دست ندهید!
زیبایی پوست با استفاده از طب چینی
  • نویسنده : علی کیان پور
  • منبع خبر : تیم طراحی بادی کلاب