عوارض چاقی و باورهای نادرست لاغری
عوارض چاقی و باورهای نادرست لاغری
افزایش وزن و چاقی اثرات نامطلوبی همچون ایجاد دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها را به همراه دارد. استفاده از سایت‌های تغذیه‌ای گوناگون توسط افراد افزایش یافته است

عوارض چاقی و باورهای نادرست لاغری

عوارض چاقی و باورهای نادرست لاغری _افزایش وزن و چاقی اثرات نامطلوبی همچون ایجاد دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها را به همراه دارد. استفاده از سایت‌های تغذیه‌ای گوناگون توسط افراد افزایش یافته است.

در جهان امروز به دلیل تغییر شیوه زندگی، شیوع چاقی بویژه در خانم‌‌ها روبه افزایش است.

بنابراین برای کاهش عوارض چاقی باید جامعه را در مورد تغذیه مناسب آگاه‌تر کرد.

افزایش وزن و چاقی اثرات نامطلوبی همچون ایجاد دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها را به همراه دارد.

استفاده از سایت‌های تغذیه‌ای گوناگون توسط افراد افزایش یافته است.

سایت‌های غیرمجاز اینترنتی که مردم برای مشاوره در زمینه مشکلات تغذیه‌ای استفاده می‌کنند؛ پایه علمی ندارند و از این سایت‌ها به جای افراد مجرب و آموزش ‌دیده، عموما از اطلاعات محدود بازاریابان کالاهای تجارتی استفاده می‌‌شود. آنچه  اهمیت دارد؛ تشخیص علمی بودن رژیم‌های چاقی و لاغری اینترنتی و همچنین بهترین راه‌های لاغری می‌باشد‌.

عوارض چاقی

بیماری‌هایی چون دیابت ـ هیپرلیپیدی ـ کاهش طول عمر ـ سرطان ـ تنگی‌تنفس ـ سنگ صفرا ـ مشکلات باروری و زایمان و… برای فرد ایجاد می‌‌شود.

چاقی شکمی نیز مشکلاتی مانند دیابت و افزایش قندخون و عدم تعادل قندخون، افزایش چربی‌های خون و افزایش فشار خون، کاهش ‌طول عمر و امید بر زندگی و همچنین کاهش تناسب و زیبایی اندام برای افراد را به همراه دارد.

چاقی شکمی

اندازه دور شکم در خانم‌ها کمتر از ۸۰ سانتیمتر طبیعی و با رنگ سبز و بین ۸۸ ـ ۸۰ هشدار و زرد رنگ می‌باشد.‌

اگر به اعدادی ‌بالاتر از ۸۸ باشند، ‌خطرناک و قرمز رنگ است‌. اما در آقایان این اعداد متفاوت است، تا ۹۴ سانت طبیعی و سبز رنگ و بین ۱۰۲ ـ ۹۴ ‌هشدار و زرد رنگ و بالاتر از ۱۰۲ خطر ناک و قرمز رنگ می‌باشد‌.

کاهش وزن کلی بدن تا رسیدن به شاخص توده بدن بین ۲۵ ـ ۲۰ که خود به خود باعث لاغری کلی بدن و در نتیجه شکم می‌‌شود؛ برخی تصور می‌کنند که در ناحیه شکم آب جمع شده و باعث بزرگ شدن شکم آنها شده است‌.

روزانه ۲/۵ لیتر حجم آب مصرفی است که به همان اندازه از کلیه‌ها دفع می‌‌شود. در حالی‌که افزایش وزن به صورت چربی ابتدا در ناحیه شکم و سپس ران‌ها و باسن می‌‌شود.

کمربند و شکم بند و سایر وسایل لاغری

باور غلطی درباره کمربندها و شکم‌بند‌های لاغری وجود دارد که افراد باید بدانند این کمربند‌ها بیشتر آب میان بافتی را کاهش می‌دهند و تاثیری در کاهش چربی شکمی ندارند.

کمربند‌های لاغری در دو نوع ‌حرارتی و لرزشی وجود دارند؛ ولی هیچیک مجوز FDA  (اداره غذا و دارو آمریکا) را ‌ندارند.

با لرزش و حرارت این کمربندها فقط آب میان بافتی کاهش می‌یابد‌؛ اگر چربی‌ها حرکت کنند و وارد جریان خون شوند ممکن است باعث ایجاد خطر سکته قلبی و مغزی از طریق مسدود کردن عروق هم شوند‌.

نمی‌توانیم از امواج مغناطیسی بر بدن به عنوان روش لاغری استفاده کرد‌، زیرا برای ضربان قلب و مغز ممکن است مضر باشد و ایجاد تهوع‌، سردرد ‌و سرگیجه می‌نماید‌.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
آیا مناسبت‌ها بر افزايش وزن تاثیر دارد؟

‌استفاده از آنها نمی‌تواند دائمی باشد و بی‌اثرند؛ گوشواره‌های مغناطیسی از جنس ژرمانیوم تهیه شده و تاثیری در کاهش چربی ندارد.

رژیم اینترنتی و بازاریابی کالاهای تجارتی

با تایپ واژه چاقی در اینترنت، بیش از پنج میلیون مطلب ازآدرس‌‌های مختلف به زبان فارسی باز می‌‌شود. و جستجوگر با انبوهی از اطلاعات بدون شناسنامه و مرجع روبرو می‌‌شود.

یکی از علائم تشخیص درستی و نادرستی رژیم‌های چاقی و لاغری که در شبکه‌های مجازی و اینترنت وجود دارد؛ حاشیه‌های تبلیغاتی جهت مصرف محصولات تجاری مختلف است.

نکته‌ای که در آنها مشهود است آن است که  نگارنده مطلب و رژیم باید مشخصات و تخصص و رشته‌ی خود را ثبت کند و مشخص شود که از کدام ارگان علمی و یا از انجمن‌های علمی صادر شده است که معمولا وجود ندارد.

هیچ یک از متخصصان تغذیه اقدام به ارائه‌ی رژیم غذایی اینترنتی نمی‌کنند؛ بنابراین بادقت در رژیم‌های اینترنتی متوجه خواهیم شد که رژیم‌ها تنها به هدف تبلیغات و بازار‌یابی کالا صورت گرفته است و بنابراین مراجعه به اینترنت و یا افراد غیر ‌رشته تغذیه، راه علاج چاقی و لاغری نیست و باید به متخصص مربوطه مراجعه کرد‌.

باورهای نادرست لاغری

نباید به منظور بازاریابی واژه‌ی لاغری و یا رژیمی را به هر ماده‌ی غذایی و خوراکی چسباند. مثلا روغن کانولا یک روغن رژیمی و یا سرکه‌ی لاغری و..باید دانست هیچ ماده‌ی غذایی باعث لاغری نمی‌‌شود‌.

فقط آب چاق‌كننده نیست. ‌در‌باره نوشابه‌های رژیمی باید دانست که: نوشابه رژیمی که حاوی فتیل‌آلانین‌، ساخارین‌، اسپارتام‌، اسه سولفام کا (‌قند‌های مصنوعی‌) می‌باشند، هم چاق‌کننده هستند علاوه بر آن برای خانم‌های حامله توصیه نمی‌‌شوند و مصرف آنها اشتیاق بیشتر‌، خوردن پیدا می‌‌شود ‌چون حس می‌کنند که این نوشابه‌‌ها چاق‌کننده نیستند‌و باعث افزایش ولع به خوردن می‌شوند.

واژه رژیمی به معنای کم کالری نیست و نمی‌توان نا‌محدود آنها را مصرف کرد‌. تبلیغات در گذشته در مورد آب درمانی زیاد بوده و حتی مصرف تا روزی ۶ لیتر هم توصیه می‌شده است. که علمی نیست‌.

زیرا چنین رژیمی سبب رقیق شدن شیره گوارشی‌، ادم (ورم ) و سوء تغذیه افراد می‌‌شود‌.  مصرف آب کرفس‌، شوید‌، جعفری تاثیری در لاغری ندارند‌.

ترشی‌، سرکه‌، آب لیمو‌، لواشک‌، آلوچه‌، آبغوره سبب افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن بدن می‌شوند و از آنجایی که آب‌غوره حاوی ‌نمک است سبب افزایش فشار خون در افراد هم می‌گردد.

فرم ترانس‌، نمک‌، روغن جامد و شکر در بیسکوئیت‌ها باعث چاقی می‌‌شود‌.