روش های رژیم لاغری سریع و آسان
روش های رژیم لاغری سریع و آسان
در این مقاله قصد داریم روش های رژیم لاغری سریع را در چند مرحله بررسی کنیم. البته حتما قبل از انجام رژیم لاغری با متخصص تغذیه مشورت کنید تا بسته به نیازهای خودتان به شما دستور رژیم لاغری را ارائه نماید.

روش های رژیم لاغری سریع و آسان

در این مقاله قصد داریم روش های رژیم لاغری سریع را در چند مرحله بررسی کنیم. البته حتما قبل از انجام رژیم لاغری با متخصص تغذیه مشورت کنید تا بسته به نیازهای خودتان به شما دستور رژیم لاغری را ارائه نماید.

۱- آب بسیار بنوشید

نکته مهم در رژیم لاغری سریع این است که حتما باید آب کافی بنوشید و حداقل ۱۰ لیوان در روز بشود. نوشیدن آب سبب تغذیه پوست و بدن شما شده و به شما حس سیر بودن کاذب را می دهد و موجب می شود که در رژیم لاغری سریع خود، به غذای کمتری احساس نیاز پیدا کنید و شکمتان خالی نباشد.

۲-  خوردن غذاهای کم چرب و کم کالری ولی غنی از مواد غذایی

در رژیم لاغری سریع دقت داشته باشید که باید غذاهایی که کالری و چربی کم داشته ولی ارزش غذایی بالایی را دارند مصرف کنید مانند سبزیجات، میوه جات، غلات و … حتما در این مورد با متخخصی که می تواند راهنمایی تان کند صحبت کند.

۳- رعایت وعده های غذایی در رژیم لاغری سریع

در رژیم لاغری سریع خود سعی کنید که وعده های غذایی تان را حذف نکنید. برای مثال افرادی که صبحانه را کلا نمی خورند مستعد چاقی بیشتر هستند. همچنین برنامه غذایی از پیش تعیین شده داشته باشید.

وجود برنامه قبلی در رژیم لاغری سریع موجب می شود که شما بیشتر مقید به برنامه غذایی خود باشید. این کار در رژیم لاغری سریع خصوصا برای افرادی لازم است که عادت دارند در حین کار و  راه رفتن چیزی بخورند و مدام به غذاها ناخنک بزنند.

۴- یادداشت غذاهایی که در روز خوردید و کالری آنها

در رژیم لاغری سریع حتما یک دفترچه تهیه کنید و هر چیزی را که در روز میخورید را یادداشت کنید.

شاید باورتان نشود که چه قدر چیزهایی که می خورید زیاد بوده و دارای کالری بالا هستند. اگر کالری برخی غذاها نوشته نشده می توانید میزان کالری آنها را از سایت های مختلف پیدا کنید. این یادداشت ها کمک میکند که برنامه معقول تری را بر اساس آنها برای رژیم لاغری خود داشته باشید.

۵- انتخاب متد غذایی مناسب شما

بسته به اینکه متخصص تغذیه چه به شما پیشنهاد می کند سعی کنید که در رژیم لاغری سریع انتخاب وعده های خود را متناسب ویژگی های خود و کارتان کنید. برای مثال به جای خوردن سه وعده غذای زیاد، همان را در پنج وعده کم کم بخورید. ولی اگر کار و مشغله اجازه این را به شما نمی دهد در این صورت باید متد دیگری برگزینید. اینگونه در رژیم لاغری سریع موفق تر خواهید بود.

نکته دیگر اینکه به طور کلی هر چه قدر وعده های غذایی شما کوچکتر و تعدادش بیشتر شود اثرات چشمگیر زیادی در طی رژیم لاغری سریع خواهد داشت. برای مثال در آزمایشی که در دانشگاه تورنتو انجام شد افرادی که هر سه ساعت یک بار غذا می خوردند میزان کلسترول خون آنها در رژیم لاغری سریع به ۱۵% و انسولین خون آنها به ۲۸% کاهش یافت. دقت کنید که علاوه بر سطح قند خون، میزان انسولین هم نقش حیاتی را در متابولیسم چربی دارد.

بنابراین هر چه قدر انسولین کمتری ترشح شود شما کالری را کمتر به چربی بدن تبدیل می کنید.

همچنین مطالعاتی که در این رژیم لاغری سریع نشان داد مشخص کرد که اگر شما یک مقدار غذایی مشخص و ثابتی داشته باشید و به جای آنکه آن را در سه وعده بخورید در چند وعده بخورید اثرات خیلی بیشتری بر کاهش وزن دارد. ولی اگر یک وعده را حذف کنیم به بدن سیگنال می دهیم که کالری را ذخیره کند و اثر منفی بر رژیم لاغری سریع می گذارد.

۶- مسواک زدن زود

در رژیم لاغری سریع خود سعی کنید که زودهنگام مسواک شبانه خود را بزنید تا دیگر وسوسه نشوید که در شب غذای بیشتر بخورید چون ما معمولا عادت داریم که بعد از مسواک زدن دیگر چیزی نخورده و بخوابیم.

اگر خیلی گرسنه شدید در این صورت می توانید در این رژیم لاغری سریع، سیب، هویج و یا امثالهم را بخورید تا به بدنتان یاد دهید که نباید نصفه شب به خوردن غذاهای مختلف ادامه دهد.

۷- ورزش کردن

شما نمیتوانید رژیم لاغری سریع موفقیت آمیزی داشته باشید اگر فعالیت بدنی را کنار بگذارید. همیشه ورزش و فعالیت بدنی را به عنوان بخشی اصلی از رژیم لاغری خود انتخاب کنید. در واقع وقتی که شما کمتر می خورید بدن فکر میکند دچار قحطی شده اید و متابولیسم خود را کم میکند تا همان مقدار کم ذخایر بدن را حفظ کند. به همین دلیل است که زمانی که شما رژیم لاغری می گیرید احساس بی حالی و خواب آلودگی دارید. اگر میخواهید آنها در رژیم لاغری سریع سوزانده شوند و متابولیسم شما کند نشود در این صورت حتما فعالیت ورزشی انجام دهید تا بدن شما با شرایط جدید ایجاد شده سازگار شود.

۸- اقدامات بعد از رژیم لاغری سریع

عده ای فکر میکنند که لاغر شدن پایان راه است ولی حفظ این وزن گاهی ازخود لاغر شدن هم مهم تر است.

برخی بعد از قطع رژیم لاغری سریع خود، مجددا به وزن قبلی خود بازمی گردند و زحمات آنها به هدر می رود. قرار نیست که تا آخر عمر در حال رژیم غذایی لاغری باشیم ولی لازم است که زندگی بعد از رژیم لاغری سریع خود را به نحوی تنظیم کنیم که همچنان خوردن غذاهای سالم و فعالیت بدنی را داشته باشیم تا وزن ما در حالت تعادل حفظ شود.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
آیا مصرف داروی ضد افسردگی باعث افزایش وزن می شود؟

۹- رفع استرس

 یکی از عوامل چاقی، استرس و اضطراب می باشد. در واقع وقتی فرد دچار استرس و تنش می شود نیاز به یک آرامش دهنده درونی برای رفع آن هستند مانند غذا. در رژیم لاغری سریع اگر میخواهید واقعا موفق باشید و یکی از دلایل چاقی شما و خوردن غذای بیش از حد، فرار از استرس است در این صورت نیاز دارید که فعالیت های آرامش دهنده دیگری را جایگزین آن کنید و دیگر غذا خوردن وسیله ای برای آرام کردن شما نباشد و تنها برای دفع نیازهای عادی جسمانی شما باشد.

۱۰- محدودیت مصرف نان و ماکارونی برای یک مدت

در رژیم لاغری سریع خود اگر سعی کنید از محصولاتی که از غلات درست می شوند دوری کنید و یا مصرف آنها را بسیار محدود کنید موفقیت چشمگیری به دست می آورید.

آنها منبع غنی از کربوهیدرات بوده و موجب تجمع چربی به خصوص در ناحیه شکم و دور شکم می شوند.

البته قرار نیست که رژیم لاغری سریع خود را عذاب آور کنید بلکه صرفا برای آنها جایگزین مناسب پیدا کنید. برای مثال به جای خوردن یک ساندویچ مرغ از مرغ و سالاد استفاده کنید و همچنان از غذا خوردن در طی رژیم لاغری سریع لذت ببرید.

۱۱- محصولات کم چرب نخورید

برخی از محصولات کم چرب به ظاهر چربی کمتری دارند ولی میزان قند آنها بالا است. بنابراین سعی کنید که از مصرف آنها در رژیم لاغری سریع خود خودداری کنید. افرادی که دیابت دارند نیز به شدت از آنها دوری کنند.

۱۲- خوردن آجیل در رژیم لاغری سریع

آجیلها به عنوان غذاهای قدرتمند کاهش وزن هستند. آنها دارای پروتئین زیاد، چربی سالم و فیبر بوده و از میزان گرسنگی شما در رژیم لاغری سریع شدیدا می کاهند.

همچنین حمل آنها آسان بوده و میتوانید با خود آنها را به سر کار برده و هر زمان که گرسنگی زیاد سراغتان آمد از آنها بخورید.

۱۳- مرکبات در رژیم لاغری سریع

مسلما غذاهای زیادی برای کاهش وزن وجود دارد ولی یکی از معجزه انگیز ترین آنها گریپ فروت می باشد.

تحقیقات کلینیکی نشان داده است که وقتی افراد مورد آزمایش، نصف یک گریپ فروت را قبل از هر وعده غذایی خوردند تاثیراتی زیادی در رژیم لاغری سریع شان دارد. به علاوه اینکه ۹۰ درصد این میوه آب بوده و موجب پر شدن معده شما و کم خوری تان می گردد.

البته اگر تحت برخی از مراقبتها و درمانها هستید حتما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید و سپس این میوه را در رژیم لاغری سریع خود جای دهید.

۱۴- خوردن در وضعیت درست

سعی کنید غذایتان را طوری سرو کنید که از حجم آن مطلع باشید. برای مثال آن را اگر در کاغذ پیچیده شده است در آورده و در بشقاب بگذارید. در رژیم لاغری سریع، نحوه خوردن هم مهم است.

برای مثال اگر نشسته غذا بخورید بهتر است ایستاده غذا خوردن است. تحقیقات نشان داده است که اگر غذایتان را ایستاده بخورید در وعده بعدی حدودا ۳۰% بیشتر غذا خواهید خورد.

۱۵- استفاده از پروتئین گیاهی

در رژیم لاغری سریع خود علاوه بر آنکه ااز پروتئین حیوانی استفاده میکنید حتما پروتئین گیاهی را در نیز در برنامه غذایی خود جای دهید.

پروتئینی که در انواع لوبیاها وجود دارد نه تنها موجب کاهش قند خون در رژیم لاغری سریع می شوند، بلکه به سلامت و طول عمر ما کمک میکنند.

۱۶- استفاده از فیبر در رژیم لاغری سریع

تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور منظم از غذاهایی که فیبر زیاد دارد استفاده میکنند معمولا ۳۰ درصد احتمال کمتری دارد که به چاقی مزمن دچار شوند. بنابراین در رژیم لاغری سریع خود حتما آنها را جای دهید.

 ۱۷- قایم کردن غذاهای پرکالری

لطفا در طی رژیم لاغری سریع و غیر آن سعی کنید که غذاهایی که کالری زیادی دارند را از چشم خود مخفی کنید و به جایش غذاهای سالم و میوه جات و آجیل و … را جایگزین کنید.

حتما دقت کرده اید که هر چه قدر یک غذا جلوی چشمتان باشد بیشتر آن را می خورید تا غذایی که از چشمان شما دور هستند و گاهی آنها را فراموش می کنید.