کارهایی که بعد از ورزش باعث چاقی می شود
کارهایی که بعد از ورزش باعث چاقی می شود
تا حالا به اینکه چه کارهایی را نباید بلافاصله بعد از ورزش انجام دهید فکر کرده اید؟ کارهایی که می تواند زحماتتان در حین تمرین را یکباره از بین برده یا حتی اثر منفی روی بدنتان داشته و شما را چاق تر از قبل کند.

کارهایی که بعد از ورزش باعث چاقی می شود

کارهایی که بعد از ورزش باعث چاقی می شود _تا حالا به اینکه چه کارهایی را نباید بلافاصله بعد از ورزش انجام دهید فکر کرده اید؟ کارهایی که می تواند زحماتتان در حین تمرین را یکباره از بین برده یا حتی اثر منفی روی بدنتان داشته و شما را چاق تر از قبل کند.

در ادامه برایتان خواهیم گفت که بلافاصله بعد از تمرین باید دور چه چیزهایی را خط بکشید. با انجام ندادن این کارها دیگر خیالتان از بابت اضافه وزن راحت خواهد بود.

خوردن غذاهای سنگین

اگر از شما بپرسند بعد از انجام یک تمرین سنگین و قدرتی چه چیزی می چسبد، احتمالاً بلافاصله یک وعده غذای سنگین را پیشنهاد می دهید. این در حالی است که بسیاری از مربیان بدنسازی پیشنهاد می کنند، حتماً بعد از تمرین بدن خود را سرد کرده و سپس به سراغ پروتئین هایتان بروید.

علت این پیشنهاد چیست؟ انجام تمرینات سنگین فشار زیادی به بدن شما وارد آورده و بدن شما را در حالت استرس قرار می دهد. حالا اگر بلافاصله بعد از تمرین و بدون سرد کردن سراغ وعده بعد از تمرین خود بروید، بدنتان احساس گرسنگی کاذب خواهد داشت و بدون شک بیشتر از نیاز بدنتان غذا خواهید خورد. در نتیجه بهتر است از خوردن غذاهای سنگین بعد از ورزش خودداری کنید.

افراط در خوردن نوشابه های ورزشی حاوی شکر

بسیاری از ورزشکاران بلافاصله بعد از تمرین، برای اینکه آب کافی به بدنشان برسانند. چندین بطری نوشابه ورزشی می نوشند. این در حالی است که بسیاری از نوشیدنی های ورزشی حاوی شکر و فروکتوز بوده و با برهم زدن متابولیسم بدن، چاق تان خواهد کرد.هنوز هم مربیان ورزشی معتقدند که آب بهترین گزینه برای تأمین آب از دست رفته بدن بعد از ورزش است.

چرت زدن

درست است که بعد از انجام یک تمرین سخت و عضله ساز، شاید حسابی خسته شده باشید. اما اینکه بلافاصله بعد از رسیدن از باشگاه به خانه بخواهید به رختخواب بروید، کار درستی نیست. اجازه دهید کاملاً بدنتان سرد شده و کمی ریلکس شود.

اینکار دقیقاً مثل یکباره ترمز گرفتن در حین رانندگی است. بعد از ورزش عضلاتتان خسته شده و مهم است که یک ساعت و نیم تا دو ساعت به عضلات فرصت سرد شدن و رفع خستگی بدهید.

تمرینات کششی فوری

انجام تمرینات کششی بعد از پایان تمرین از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است. زیرا بعد از انجام حرکات کششی، لاکتیک اسید ترشح شده در خون، تجزیه شده و در عضله آزاد خواهد شد، در نتیجه با انجام همین حرکات کششی به ظاهر ساده بعد از تمرین می توانید خستگی عضلانی تان را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. عادت به انجام این تمرین از آسیب دیدگی های احتمالی در آینده جلوگیری نموده و به مرور زمان انعطاف پذیری تان نیز افزایش خواهد یافت.

به هیچ وجه سعی نکنید حرکات کششی خود را عجله ای انجام دهید، همیشه زمان مشخصی را برای تمرینات کششی در نظر گرفته و به انجام آن بعد از تمرین مقید باشید.

تنبلی در ادامه روز

درست است که بعد از یک ساعت ورزش حسابی کالری سوزانده اید ولی این دلیل موجهی برای تنبلی های شما در بقیه ساعات روز نخواهد بود. باید حرکت و تحرک را بخشی از زندگی روزمره تان کنید، مثلاً به جای دستور دادن به خواهر کوچکتر، برای برداشتن کنترل از جای خود بلند شده و برای جابه جایی بین طبقات به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید.

اگر شاغل هستید، هر یک ساعت از پشت میز خود بلند شده و یک لیوان آب بنوشید، مسیر بین محل کار تا منزل را پیاده روی نموده و قدم بزنید. هرکاری که شما را چند دقیقه از جایتان بلند کند، برای کاهش وزنتان فوق العاده خواهد بود. می خواهید بدانید نشانه برگشت وزن و چاقی شدن مجددتان چه چیزهایی است، مقاله این نشانه ها از چاق شدن شما خبر می دهد! حسابی کمکتان خواهد کرد.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
لاغرشدن با رژیم سیب زمینی و ماست

ثبت نکردن پیشرفت

همیشه بعد از اتمام ورزش، دفترچه ای برای خودتان داشته باشید و مدت زمان و عضلاتی که در آن روز درگیر کرده اید یا حرکات و نکات ورزشی جدیدی را که یاد گرفته اید را داخل آن یادداشت کنید. اینکار شما را منظم تر نموده و باعث افزایش انگیزه شما خواهد شد.

با اینکار هر بار که به صفحات قبلی دفترچه نگاهی بیاندازید، از پیشرفت خود شگفت زده خواهید شد. شاید تا همین یک ماه پیش به زحمت ۱۰ بار شنا می رفتید ولی الان در برنامه ورزشی تان به راحتی حداقل ۲۵ بار حرکت شنا انجام می دهید. همیشه نشستن پای صحبت بزرگان و توصیه افراد حرفه ای تر می تواند کارگشا باشد، مقاله توصیه لاغری فردی که قبلاً چاق بوده می تواند حسابی انگیزه تان را برای لاغری افزایش دهد.

بیدار ماندن های شبانه

سعی کنید صبحها زودتر از خواب بیدار شده و در معرض نور خورشید قرار بگیرید تا ساعت بدنتان تنظیم شود. هیچ چیزی مهم تر از یک خواب شب راحت و کافی نیست.

درست در زمان خواب است که بدن شما شروع به عضله سازی و نشان دادن پیشرفت های شما در ورزش خواهد کرد. پس اگر وقت خوابتان گذشته و دیروقت مشغول خواندن این مقاله هستید، وقت آن رسیده که به رختخواب بروید.

فراموش کردن آب بعد از ورزش

برای اینکه آب از دست رفته بدن در حین تمرین را جبران کنید. باید بعد از تمام شدن تمرین یک یا دو لیوان آب بنوشید. همچنین برای تأمین الکترولیت از دست رفته نیز می توانید از آب نارگیل یا آب هندوانه استفاده کنید. اگر برایتان سؤال شده که خوردن میوه بعد از ورزش باعث چاقی می شود یا نه، مقاله آیا با خوردن میوه بعد از ورزش چاق می شویم، جواب همه سؤالات شما است.

نتیجه گیری

گاهی اوقات یک سری کارهای راحت و پیش پا افتاده می تواند باعث از بین رفتن زحمات شما بعد از ورزش یا حتی چاق شدن شما شود. در این مقاله ۸ مورد از مهم ترین علل چاقی بعد از انجام ورزش را باهم بررسی کردیم ولی بدون شک کارهای اشتباه زیادی است که انجام دادن آن بعد از ورزش، زحماتمان را به باد می دهد.

اگر شما هم عادت بدی بعد از ورزش کردن دارید که باعث چاقی تان می شود، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همین کار می تواند قدم اول برای حذف این عادت بد باشد.