رژیم وایکینگی چیست و فواید آن
رژیم وایکینگی چیست و فواید آن
رژیم وایکینگی از جمله رژیم های خاصی است که شباهت زیادی به رژیم مدیترانه ای دارد و تنها تفاوت آن این است که در رژیم وایکینگی از روغن کانولا به جای روغن زیتون استفاده می شود.

رژیم وایکینگی چیست و فواید آن

رژیم وایکینگی چیست و فواید آن _رژیم وایکینگی از جمله رژیم های خاصی است که شباهت زیادی به رژیم مدیترانه ای دارد و تنها تفاوت آن این است که در رژیم وایکینگی از روغن کانولا به جای روغن زیتون استفاده می شود.

 وایکینگ یعنی چه؟ اول باید به شما بگوییم، وایکینگ ها از جمله اقوامی بودند که به قدرت بدنی و شجاعت معروف بودند. و اما چه چیزی باعث شده بود که این قوم از قدرت بدنی بالا و قوی برخوردار باشند و چه نوع مواد غذایی مصرف می کردند که آن ها را تا این حد زبانزد همه کرده بود. به همین دلیل رژیم وایکینگی به نوعی مرسوم شد.

آنچه روشن است این است که وایکینگ ها از مواد غذایی بسیار سالم استفاده می کرده و در اصطلاح امروزی، نوعی رژیم غذایی خاص و مناسب را دنبال می کردند و به این ترتیب، بدن آن ها از سلامت کافی برخوردار بوده و سعی می کردند تا دریافت چربی پایینی داشته باشند.

البته باید گفت که وایکینگ ها در مصرف مواد غذایی، به خود سختی نمی داده و همه نوع مواد غذایی اما سالم را استفاده می کردند.

فواید

از جمله فواید رژیم وایکینگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رفع التهاب

همانطوری که می دانید التهاب می تواند از علائم بیماری بوده و گاه برای فرد خطرناک است. برطبق مطالعات انجام شده در مورد رژیم وایکینگی روشن شده است که با پیگیری رژیم وایکینگی احتمال التهاب و رفع آن بسیار افزایش پیدا می کند.

تنظیم و کنترل قندخون

بر طبق تحقیقاتی مشخص شد، رژیم وایکینگی در تنظیم قند خون و کاهش قند خون بالا تاثیر زیادی دارد.

تنظیم فشار خون

بر طبق مطالعات و بررسی های مربوط به افرادی که از رژیم وایکینگی استفاده می کردند، مشخص شد در شش ماه پیگیری این رژیم، این افراد نسبت به دیگر افراد از سطح فشار خون نرمالی برخوردار بودند. رژیم وایکینگی سبب تنظیم فشار خون و همچنین کاهش کلسترول می شود.

خطرات

هر چند که رژیم غذایی وایکینگی به دلیل استفاده از غذاهای دریایی و سبزیجات تازه از رژیم های مناسبی محسوب می شود اما باید خاطر نشان کرد که این رژیم باید تحت نظر پزشک انجام شود. همچنین از هر گونه افراط در این نوع رژیم پرهیز شود زیرا ممکن است نتایج معکوسی به همراه داشته باشد.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
روش های غیر اصولی رژیم های لاغری

رژیم وایکینگی آیا موثر است یا نه؟

بر اساس نتایج حاصل از تحقیق بر روی رژیم وایکینگی باید گفت که این رژیم معجزه آسا نیست و تنها با رعایت برخی اصول مصرف مواد غذایی همراه بوده و شما می توانید در کوتاه مدت برای اهداف کاهش وزن و یا تنظیم فشار خون ، از این رژیم استفاده کنید.

همانطوری که می دانید تاثیر بلند مدت در هیچ رژیمی وجود نداشته و تاکید و تمرکز روی یک رژیم خاص، به تنهایی پاسخگو نیست. رژیم وایکینگ از جمله رژیم های سالم محسوب می شود و شما می توانید در طی مدت زمان خاصی آن را در برنامه غذایی خود جای دهید.

امروزه در رژیم وایکینگی معمولا این دستورالعمل به کار برده می شود:

– مواد غذایی که بیشتر باید مصرف شود شامل: انواع توت ها، میوه‌ها،‌ بنشن، سبزیجات، غلات و دانه های کامل، سیب‌زمینی، ماهی، آجیل،‌ لبنیات کم چرب، دانه‌ها، نان چاودار، غذاهای دریایی، ادویه جات، روغن کانولا، گیاهان دارویی

– غذاهایی که باید به طور متعادل مصرف شود شامل: پنیر و ماست، تخم مرغ محلی و گوشت شکار

– غذاهایی که باید کمتر مصرف شود شامل: چربی ها و گوشت های قرمز

– مصرف غذاهایی که منع شده است شامل: شکر همراه با غذا، فست فود، چربی و روغن زیاد، گوشت های فراوری شده

امروزه اکثر مواد غذایی مصرفی که به طور معمول در دسترس بوده و استفاده می شود در روزگار گذشته و در کشورهای اسکاندیناوی مانند نروژ و فنلاند از غذاهای ممنوعه به شمار می رفت. نقطه تمرکز رژیم وایکینگی بیشتر بر غذاهای گیاهی و دریایی است.

  • نویسنده : علی کیان پور
  • منبع خبر : تیم طراحی بادی کلاب