نقش ویتامین ها بر وزن
نقش ویتامین ها بر وزن
گاهی در اثر کمبود ویتامین‌ها، تجمع چربی در بدن اتفاق می‌افتد و در نتیجه اضافه وزن و چاقی بروز می‌کند. باید تشخیص داد که این تجمع چربی مربوط به کدام ویتامین است.

نقش ویتامین ها بر وزن

گاهی در اثر کمبود ویتامین‌ها، تجمع چربی در بدن اتفاق می‌افتد و در نتیجه اضافه وزن و چاقی بروز می‌کند. باید تشخیص داد که این تجمع چربی مربوط به کدام ویتامین است.

اغلب ویتامین‌ها چون در فعل و انفعالات درون سلول نقشی را دارا می‌باشند در کمبودشان یک سری واکنش‌ها بدرستی صورت نگرفته و در بعضی موارد که حتما باید با تشخیص پزشک صورت گیرد موجب تجمع چربی در بدن خواهند شد و در بحث رژیم لاغری حتما باید به آنها توجه داشت.

در ادامه به چند مورد اشاره نموده ایم.

لازم بذکر است که اغلب مطالعات در این مورد در سطح آزمایشگاهی بوده و در اغلب موارد بسیار سخت است که تشخیص دهیم چاقی به کدام آنزیم (بواسطه ویتامین) وابسته است تا در رژیم لاغری لحاظ شوند.

نیاسین (ویتامین B3)

نیاسین باعث تبدیل چربی، كربوهیدرات و پروتئین به انرژی می‌شود.

مطالعات اخیر نشان داده است كه نیاسین نه تنها در كاهش تری‌گلیسیرید و كلسترول نوع بد نقش دارد بلكه با حضور كروم Cr باعث افزایش سطح كلسترول نوع خوب شده و به فرایند كاهش وزن در طی رژیم لاغری كمك می‌كنند.

پانتوتنیك اسید (ویتامین ۵ B) در رژیم لاغری

ویتامین B5 برای تولید، حمل و آزاد كردن انرژی از چربی‌ها ضروری می‌باشد.

التیروزین در رژیم لاغری

نوعی اسیدآمینه می‌باشد كه هم در متابولیسم و هم در سوختن چربی نقش دارد. علاوه بر این باعث بهبود عملكرد مغز و هوشیاری افراد می‌شود.

هیدروكسی تریپتوفان (۵-HTP)  در رژیم لاغری

در اثر یك نقص ژنتیكی كه با كاهش فعالیت آنزیم تریپتوفان هیدروكسیلاز همراه است، سطح هیدروكسی تریپتوفان كاهش و در نتیجه كاهش سطح سروتونین مغزی رخ می‌دهد كه كنترل اشتها مختل می‌شود.

در این افراد مكمل یاری با (۵-HTP) می‌تواند نقش موثری در كنترل اشتها داشته باشد.

هیدوركسی سیتریك اسید (جزئی مهم از چرخه كربس) در رژیم لاغری

این ماده به عنوان یك مهار كننده اشتها در حیوانات شناخته شده ولی اثر آن در انسان هنوز به اثبات نرسیده است.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
نکات مهم برای بانوان که به دنبال لاغری هستند

كوآنزیم ۱۰ Q در رژیم لاغری

یك تركیب ضروری برای انتقال و تجزیه اسید چرب به انرژی است. مطالعات بالینی نشان داده‌اند كه این كوآنزیم به كاهش وزن كمك می‌كند و چون در مواد غذایی به میزان ناچیز موجود است، بهترین راه تأمین آن در چنین مواردی مكمل یاری است.

مقدار پیشنهادی ۳۰- ۱۲۰ میلی‌گرم در روز است.

اسید لینولئیك مزدوج CLA در رژیم لاغری

این اسید چرب در گاوی كه با علف طبیعی تغذیه شده تولید و در گوشت و شیرش یافت می‌شود.

این اسید چرب، چربی رژیمی را به سلول‌ها منتقل كرده، سطح انسولین و قندخون را به حد طبیعی می‌رساند و درصد چربی بدن را كاهش می‌دهد.

میزان پیشنهادی آن مصرف ۳ كپسول ۱۰۰۰ میلی‌گرم حاوی ۷۰ درصد CLA در صبح ناشتا می‌باشد.

كروم در رژیم لاغری

نقش اساسی در حساسیت سلول‌ها به انسولین ایفا می‌كند. برای كروم RDA تعیین نشده است ولی دریافت ۲۰۰ میكروگرم در روز برای سلامتی مورد نیاز است.

كروم بدن بواسطه مصرف قندهای تصفیه شده، آرد سفید و عدم تحرك بدنی تخلیه می‌شود.

كروم در رژیم لاغری باعث كاهش وزن و افزایش توده عضلانی می‌شود. بدین ترتیب كه از طریق افزایش توده عضلانی و افزایش متابولیسم بدن باعث سوزاندن چربی می‌شود و باید مقدار مناسب آن در رژیم لاغری حضور داشته باشد.