باور های غلط که باعث چاقی می شود
باور های غلط که باعث چاقی می شود
ما حتی به خود درباره آنچه باعث کاهش وزن مان می شود نیز دروغ می گوییم. صادق بودن با خود کمک می کند چالش هایی که باید از پس آنها بر بیایید را شناسایی کنید تا بتوانید یک برنامه واقعی بچینید.

باور های غلط که باعث چاقی می شود

باور های غلط که باعث چاقی می شود_ما حتی به خود درباره آنچه باعث کاهش وزن مان می شود نیز دروغ می گوییم. صادق بودن با خود کمک می کند چالش هایی که باید از پس آنها بر بیایید را شناسایی کنید تا بتوانید یک برنامه واقعی بچینید.

ترازویی که وزنتان را نشان می دهد به شما دروغ نمی گوید، اما گاهی خودتان این کار را می کنید.بر اساس تحقیقات دانشگاه کورک، بیشتر افراد وقتی می خواهند گزارشی از وضعیت خود بدهند چند کیلو از وزنشان کم می کنند و چند سانت نیز به قدشان اضافه می کنند.

این کار به همینجا ختم نمی شود. ما حتی به خود درباره آنچه باعث کاهش وزن مان می شود نیز دروغ می گوییم. صادق بودن با خود کمک می کند چالش هایی که باید از پس آنها بر بیایید را شناسایی کنید تا بتوانید یک برنامه واقعی بچینید. در ادامه برخی از دروغ های شایعی که ممکن است به خود بگویید و اینکه چگونه باید با حقیقت روبرو شوید را برایتان خواهیم گفت.

استطاعت خرید غذای سالم را ندارم

ایمی گودسون، نویسنده کتاب های سلامت می گوید: در واقعیت، مردم پولشان را خرج آنچه برایشان در اولویت است می کنند. شاید برای غذاهای سالم مجبور باشید کمی بیشتر هزینه کنید اما پولی که دادید ارزش مواد مغذی که گرفتید را دارد.

البته راه های فراوانی هم هست که صرفه جویی کنید، کافیست منتظر فصل میوه و سبزیجات خاص شوید، با ورود انبوه آنها به بازار قیمتشان نیز کاهش می یابد.

از مزه ی غذاهای سالم خوشم نمی آید

بسیاری از مردم می گویند از غذاهای سالم خوششان نمی آید، اما حقیقت این است که آنها غذاهای حاوی مواد مغذی را بدون اینکه امتحان کنند رد می کنند. توصیه می شود یک غذا را قبل از اینکه کاملا ردش کنید ۱۰ مرتبه امتحان کنید.

می توانید غذاهای سالمی را که فکر می کنید دوستشان ندارید را به غذاهایی که دوستشان دارید ترکیب کنید، مثلا اگر از بروکلی خوشتان نمی آید، اما از پنیر و غذای سوخاری خوشتان می آید می توانید از ترکیب اینها بروکلی سوخاری با پنیر را درست کنید.

شلوار جینم به خاطر شسته شدن دیگر اندازه ام نیست

برین کوییبمن، جراح چاقی در نیوپورت بیچ، می گوید: بله این حالت شاید برای بعضی از لباس هایتان اتفاق بیفتد. بیشتر ما می دانیم که لباس هایمان دروغ نمی گویند، اگر می خواهید با حقیقت روبرو شوید تنها کافیست لباسی که مدتی پیش اندازه تان بوده را به تن کنید.

 امروز ورزش کردم، پس می توانم این کاسه بستنی را بخورم

هیچ مقدار ورزشی نمی تواند از پس یک برنامه غذایی پرکالری بر بیاید، یک ساعت پیاده روی با سرعت بالا تقریبا ۳۶۰ کالری می سوزاند، نصف فنجان بستنی وانیلی ۲۳۰ کالری دارد، یک وعده بستنی در دنیای واقعی بیش از چیزی که گفتیم کالری دارد و مقدارش حدود ۴۶۰ کالری است. این یعنی در ۱۰ دقیقه ای که بستنی را خوردید حدود ۱۰۰ کالری بیشتر از آن یک ساعت کالری سوزی که داشتید کالری گرفتید.

تمام هفته سالم غذا می خوریم تا آخر هفته پرخوری کنم

نه، نمی توانید در طول هفته سالم غذا بخورید و بعد در روز های تعطیل پرخوری بکنید و وزن هم اضافه نکنید. وقتی در یک روز پشت سر هم کالری بالا دریافت می کنید می تواند تمام زحمات هفته ای که پشت سر گذاشتید را به هدر دهد. تحقیقات نشان داده لاغرها بهتر از کسانی که اضافه وزن دارند می توانند در تعطیلات کالری دریافتی خود را کنترل کنند.

مادرم چاق بوده، پس مهم نیست که من چکار می کنم چون من هم چاق می شوم

برخی تحقیقات رابطه ی ژنتیکی با چاقی را نشان داده اند، اما در بیشتر موارد سبک زندگی از ژنتیک پیشی می گیرد. دلیل اصلی اینکه بعضی افراد اضافه وزن دارند و بعضی ندارند این است که والدینشان عادات ضعیف غذایی داشتند، و همان عادات را به فرزندان خود نیز انتقال داده اند. پس اینکه می بینیم یک خانواده همه چاق هستند دلیلش عادت غذایی مشترکی است که در خانواده فرهنگ سازی شده است.

من صبحانه را جا می اندازم، پس به اندازه کافی کالری حذف کرده ام

جا انداختن وعده ها به عنوان یک راه برای ذخیره کالری منتهی به کاهش وزن نمی شود، چون مدتی بعد فشار گرسنگی بالا می رود و رو به پرخوری می آورید. تحقیقات اخیر نیز نشان داده خانمهایی که سعی داشتند با جا انداختن وعده وزن کم کنند از آنهایی که تمام وعده ها را مرتب استفاده کرده بودند در کاهش وزن توفیق کمتری داشتند.

من نمی توانم وزن کم کنم چون بچه دارم

می دانم چه می گویید – سخت است غذاهایی که بچه ها دوست دارند را آماده کرد و برای خودتان نیز غذای رژیمی درست کنید، سخت است که حواستان به امور بچه ها باشد و برای کاهش وزن خودتان نیز برنامه ریزی کنید، اما واقعیت این است که می توانید بر این موانع پیروز شوید. اگر می بینید باقی مانده های غذای بچه ها را می خورید و یا همراه او چند قاشق بستنی می خورید، سعی کنید جلوی این کارها را بگیرید. همین موارد کوچک می تواند بیش از ۳۰۰ کالری به مجموع کل کالری دریافتی روزتان اضافه کند.

خواندن این مطلب را از دست ندهید!
لاغری سریع بارژیم جنرال موتورز

کاهش وزن غیر ممکن است، چون من همیشه گرسنه ام

انتخاب های ضعیف غذایی که دارید دلیل اصلی همیشه گرسنه بودنتان است. وعده های غذایی با کربوهیدرات بالا و پروتئین کم، قند خونتان را به سرعت بالا می برد و خیلی زود پایین می آورد، همین اتفاق باعث می شود خیلی زود دوباره احساس گرسنگی کنید.

حتما تا به حال ترن هوایی را دیده یا سوار شده اید، وقتی سبک غذا خوردنتان به این شکل باشد مانند این است که یکی از مسافران این ترن هستید، در یک نقطه به اوج می روید و ناگهان پایین می آیید!. کم آب شدن بدن، استرس، و مصرف برخی داروهای خاص نیز می تواند باعث اشتهای سیری ناپذیر شود.

من غذایم زیاد نیست اما ترازو تکان نمی خورد

جاناتان راس، مشاور ارشد شورای ورزشی آمریکا می گوید: دلیلش این است که ورزشی که می کنید را خیلی دست بالا می گیرید ولی غذایی که می خورید را دست کم می گیرید. تحقیقات نشان داده که در واقع ۲۳ درصد از افراد بالغ کالری فست فودی که می خورند را دست کم می گیرند و در نتیجه دست به انتخاب های اشتباه می زنند.

من تمام تلاشم را برای کاهش وزن می کنم اما هیچی کار نمی کند

این جمله را در واقع می توان به این شکل ترجمه کرد: من هر کاری که دلم می خواهد انجام می دهم. باید از خود بپرسید آیا تا به حال کاری کرده ام که دلم نخواسته انجام دهم؟ به عادت های روزانه خود نگاهی بیاندازید تا بتوانید فعالیت را بالا ببرید ( بیشتر از پشت میز بلند شوید، بیشتر پیاده روی کنید ) نگاهی هم به خورد و خوراکی که دارید بیندازید، تغذیه و فعالیت بدنی خود را پیگیری کنید تا بتوانید مشکل را شناسایی کنید.

هر چند وقت یکبار لیاقت غذاهای جانانه را دارم

بیشتر مردم چیزهایی را که می خورند بر اساس میل خودشان تقسیم می کنند. در ملاقاتی که داشته یک کیک خورده، ناهار پیتزا خورده، با دوستانش بیرون رفته و بال مرغ خورده، و سپس می گوید: من این ماه فقط دوبار بال مرغ خوردم، و به کل دیگر غذاهایی را که خورده فراموش می کند. این نوع رفتار و غذا خوردن فرد را از هدفی که دارد بسیار دور می کند. برای فراموش نکردن غذاهایی که می خورید یک دفترچه درست کنید و هر آنچه می خورید را دقیق یادداشت کنید.

وقتی گوشت به قالب دارم خیلی بهتر به نظر می آیم!

بسیار مهم است که خود را قبول کنیم، شکل بدن خود را دوست داشته باشیم، و در پوستمان احساس راحتی کنیم. اما اگر BMI بگوید که اضافه وزن دارید یا چاق هستید، بهتر است به فکر وزن کم کردن و یا حداقل سالم تر غذا خوردن و بیشتر ورزش کردن باشید. بدیهی است که برخی افراد از دیگران عضله بیشتری دارند ( BMI میزان سنجش کاملی نیست ) اما حقیقت این است که، تحقیقات نشان داده اگر چاق باشید، بیشتر در خطر بیماری های جدی از جمله دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی و سرطان قرار می گیرید.

ثابت ماندن در BMI بالای ۳۰ یا داشتن دور کمر بزرگتر از ۸۸ سانت در خانمها و بزرگتر از ۱۰۲ سانت در آقایان شما را در معرض بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲، و دیگر بیماری ها قرار می دهد. کاهش تنها ۱۰ درصد از وزن کلی بدن، می تواند به کاهش کلسترول و فشار خون کمک کند. و حتی اگر وزن کم نکنید، ورزش کردن و خوردن غذای سالم به کاهش خطر این موارد می انجامد.